spot_img

Rekomendacje BN dla bibliotek w powiatach objętych specjalnymi obostrzeniami podczas epidemii

W związku z wprowadzeniem od soboty 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach stosowanie się do ogólnych rekomendacji oraz wprowadzenie nowych zasad w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono dwie strefy – czerwoną i żółtą – dla 19 powiatów w 6 województwach. Oznacza to nałożenie nowych obostrzeń i rygorów, które powinny zostać niezwłocznie wdrożone przez biblioteki znajdujące się w tych rejonach.

  • Strefa czerwona obejmuje powiaty: pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski w województwie śląskim, ostrzeszowski w województwie wielkopolskim, nowosądecki i Nowy Sącz w województwie małopolskim oraz wieluński w województwie łódzkim.
  • Strefa żółta obejmuje powiaty: cieszyński, Jastrzębie-Zdrój i Żory w województwie śląskim, jarosławski, Przemyśl i przemyski w województwie podkarpackim, kępiński w województwie wielkopolskim, oświęcimski w województwie małopolskim, pińczowski w województwie świętokrzyskim oraz wieruszowski w województwie łódzkim.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Biblioteki w obu strefach muszą:

  • rygorystycznie przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki,
  • rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych,
  • stale wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (w tym toalety i korytarze, jeśli jest to możliwe).

Biblioteka Narodowa nie rekomenduje dla bibliotek w strefie czerwonej prowadzenia czytelń oraz wolnego dostępu do księgozbioru, a jedynie wypożyczalni w zakresie zwrotów i wypożyczeń. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu (np. na ladzie bibliotecznej) użytkownika z bibliotekarzem.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ogranicza na terenie całego kraju liczbę uczestników imprez, spotkań i zebrań do 150 osób, zaś w przypadku powiatów oznaczonych kolorem czerwonym do 50 osób i żółtym do 100 osób. W bibliotekach strefy czerwonej i żółtej BN nie rekomenduje organizacji wydarzeń i spotkań innych niż w formie on-line.