Bibliotekarze będą mieć wolny piątek dzięki komentarzowi Remigiusza Mroza i wsparciu fanów

Pracownicy Biblioteki – Gminnego Centrum Kultury w Trzebielinie wywalczyli w nietypowy sposób wolny piątek. Dyrektorka postawiła wymóg zdobycia 5 tys. serduszek pod postem na Facebooku i otrzymania komentarza od Remigiusza Mroza. Pozostawiam akcję bibliotekarzy w Trzebielinie jako inspirację. Tylko pamiętajcie, by nie zamykać specjalnie bibliotek.

Akcja w mediach społecznościowych zyskała szybko zwolenników. Po wielu oznaczeniach profilu autora powieści kryminalnych, Remigiusz Mróz napisał „Trzymam kciuki” dodając emotkę z uśmiechem (ten komentarz zdobył 3,8 reakcji). W jednej z wypowiedzi na Facebooku użytkownik napisał „dwa słowa zrobiły historię”. Inni dzielą liczbę zebranych serduszek na wolne piątki.

Ostatecznie wymóg 5 tys. serduszek został zmniejszony do tysiąca, ale na ten moment zebrano 4,4 tys. (podczas pisania tego newsa było to 3,2 tys.). O reakcję na pomysł swoich pracowników i wywiązanie się z „umowy” zapytałam Martę Sikorę-Powarzyńską, dyrektor biblioteki.

Barbara Maria Morawiec: Bibliotekarze popisali się pomysłem i z determinacją walczyli o swoje. Jak odebrała Pani ten pomysł?
Marta Sikora-Powarzyńska: Jak każdy ich pomysł – zaskakują mnie z dnia na dzień i każda inicjatywa jest cudowna i ją wspieram. Oczywiście pomyślałam, że będzie śmiesznie, ale w życiu nie przypuszczałam, że to wszystko wyjdzie poza ramy naszych czytelników.

BMM: Czy wierzyła Pani w powodzenie akcji stawiając takie warunki?
MSP: Rzuciłam „na szybko”, bo akurat pracowałam przy budżecie. W 5 tys. serduszek nie wierzyłam, dlatego zmieniłam na tysiąc. Komentarz Remigiusza Mroza był realny moim zdaniem 🙂 Nie ukrywam, że nawet delikatnie pomogłam ze zwiększeniem promocji posta.

Zapomniałam, że moich pracowników stać dosłownie na wszystko. No i wczoraj wieczorem autor zareagował, wrzucając jednocześnie post na relację swojego Instagrama, w dodatku jakimś cudem dotarła informacja o akcji do administratora grupy Life Make Harder, którzy mają ponad milion obserwujących. Jak wiadomo, Polacy są najlepsi w zrywach społecznościowych, toteż z rana już było 2000 reakcji, a widząc zaangażowanie ekipy, zmieniłam pułap do 1000. Niepotrzebnie, bo w tej chwili zerkam, że jest już 10 000! Najciekawsze jest to, że ludzie nie tylko pusto klikają, ale też komentują, wspierają, polubiają profil, pytają. W pierwszych godzinach setki oznaczyły profil Remigiusza Mroza z prośbą o pomoc. To niesamowite, jak zwykły żart obrócił się w tak silną promocję, nie tylko instytucji. Po interwencji Make Life Harder zaczął się szał. Na pewno podziękujemy im w odpowiedni sposób za promocję.

BMM: Klamka zapadła. To który wywalczony piątek bibliotekarze będą mieć wolny?
MSP: Niestety w ten piątek muszę wyjechać służbowo. Za tydzień piątek jest wolny ustawowo, więc najprawdopodobniej przedłużę im weekend i już w czwartek wyślę na wolne.

BMM: Pojawiają się komentarze z przymrużeniem oka, że to Pani będzie wówczas wypożyczać książki. Rozumiem, że z powodu akcji bibliotekarzy nie zamknie Pani biblioteki?
MSP:
Nie chcę zamykać biblioteki. Tego dnia to ja będę wypożyczać książki, zostanę sama na posterunku. Niejednokrotnie to robiłam, gdy wysyłałam ekipę na wolne za pracowity weekend. Przy okazji okazało się, że przyszły piątek, o którym była mowa, jest wolny ustawowo, więc ludzie komentują, że pracownicy powinni dostać wolny czwartek. Oczywiście już nie ma odwrotu… Wolne dostaną i zrobię to z ogromną przyjemnością i dumą.

BMM: Brawa dla bibliotekarek i bibliotekarzy: Pauliny, Sandry, Macieja, Agnieszki i Marty. Życzę miłego odpoczynku i kolejnych pomysłów na akcje.

Bibliotekę-Gminne Centrum Kultury w Trzebielinie możecie też znać z innych ciekawych pomysłów:

W linkach znajdziesz opisy ze szczegółami akcji. Gorąco polecam!

Jeśli Twoja biblioteka zrobiła coś nietypowego, możesz śmiało do mnie napisać maila b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Porozmawiamy 🙂

Spotkanie z Lustrem Biblioteki

Zapraszam bibliotekarki, bibliotekarzy, osoby pracujące w instytucjach kultury oraz fanów Lustra Biblioteki na prezentację „Dofinansowania dla bibliotek – poradnik dla każdego bibliotekarza”. Spotykamy się w piątek 25 października 2024 roku w sali Lwów C o godz. 11 podczas 27. Międzynarodowych Targów Książki. Nie przegap tej okazji, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskiwania środków dla swojej biblioteki!

Źródło zdjęć: mat.pras.