spot_img

Punkt szczepień w bibliotece oraz akcja „Zaszczep miłość do książek”

Jak zaszczepić miłość do książek? Tylko w bibliotece, w której funkcjonuje punkt szczepień przeciwko COVID-19.

Wczoraj ruszyły pierwsze szczepienia w Trzebielinie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wszystko odbywa się w budynku biblioteki publicznej. O sytuacji gminy, zamierzeniach wójta i roli biblioteki w procesie szczepień pisałam dwa tygodnie temu. Wywiad z dyrektorką biblioteki jest dostępny tutaj.

Szczepienia odbywają się w osobnym pomieszczeniu socjalnym. Po wszystkim pacjenci zobowiązani do odczekania 30 minut po przyjęciu pierwszej dawki – w tym celu przebywają w sali widowiskowej biblioteki.

– Ekipa z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej cudownie zaopiekowała się seniorami. Sami bibliotekarze przygotowywali cały tydzień salę widowiskową i pomieszczenie socjalne do szczepień – mówi Marta Sikora, dyrektorka Biblioteki–Gminnego Centrum Kultury w Trzebielinie.

Przygotowując się do nowego wyzwania, bibliotekarze zorganizowali akcję „Zaszczep miłość do książek”. W jej ramach powstała mała poczytalna. Biblioteka przygotowała dla pacjentów książki ze swojego księgozbioru. Nie zapomniano o potrzebach seniorów zapewniając wybór publikacji z dużymi literami. Każdy ma możliwość wypożyczenia książek do domu, by kontynuować lekturę. Dostępna jest również prasa. Akcja ma na celu zainteresowanie mieszkańców ofertą biblioteki oraz zachęcenie do pozostania stałym czytelnikiem.

– Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i aprobatą mediów lokalnych i krajowych. Promocja dla gminy i biblioteki ogromna. Mieszkańcy zadowoleni, więc i ja czuję, że było warto. Z naszej poczytalni seniorzy korzystali bardzo chętnie – dodaje dyrektorka biblioteki.

To dowodzi, że biblioteka jest miejscem otwartym dla lokalnej społeczności i służy mieszkańcom nawet w czasie epidemii.

Źródło zdjęć: freepik.com, mat.pras.