spot_img

FEnIKS – informacje o naborze i szkolenia dla wnioskodawców

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS) to ogromna szansa na zdobycie od 10 do 50 mln złotych na realizację projektów nowoczesnej infrastruktury kultury i nie tylko. Nabór rusza już w czerwcu, ale warto już dziś zapoznać się z wytycznymi i zarejestrować się na szkolenia.

Szkolenia

W Warszawie w dniach 21 i 22 maja 2024 roku odbędą się szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców do programu FEnIKS. Przedstawiciele instytucji kultury, w tym bibliotek, mogą zarejestrować się do 16 maja. Każda instytucja może zgłosić jednego przedstawiciela na każde ze szkoleń.

Szczegóły i warunki szkolenia wraz z formularzem zgłoszeniowym są dostępne na stronie programu.

FEnIKS

Program FEnIKS m.in.: wspiera powstanie nowoczesnej infrastruktury kultury, ułatwia aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym, zapewnia użytkownikom komfortowe i bezpieczne warunki korzystania z oferty instytucji kultury, sprzyja włączeniu społecznemu i edukacji kulturalnej, również poprzez eliminację barier w dostępie do kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami. Warto przyjrzeć się wynikom z poprzedniego naboru i zobaczyć, jakie projekty bibliotek otrzymały dofinansowanie w poprzednim naborze.

Zachęcam do sprawdzenia szczegółowych informacji o programie FEnIKS w serwisie „Dofinansowania dla bibliotek”. Znajdziesz tam informacje o uprawnionych podmiotach (rozdział IV) i inne potrzebne informacje. Nabór do FEnIKS rusza 3 czerwca 2024 roku. Wnioski będzie można składać do 30 września 2024 roku. Budżet w trybie konkurencyjnym to aż 800 mln zł.

Wnioski do programu będą mogły składać też biblioteki z miast średnich, które tracącą funkcje społeczno-gospodarcze – lista tutaj. To wynik rozszerzenia katalogu podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie.

Źródło zdjęć: freepik.com – cookie_studio