spot_img

Nowe biblioteki – w Krakowie, Limanowej i Szczecinie

Tym razem przenosimy się do województwa małopolskiego, gdzie otwarto kolejną filię Biblioteki Kraków. W Limanowie niebawem nowy lokal zyska biblioteka pedagogiczna oraz biblioteka miejska. Z kolei w Szczecinie postępuje remont jednej z filii miejskiej biblioteki publicznej.

Biblioteka Kraków

W Krakowie przy ul. Agatowej 33 uruchomiono nową siedzibę filii 42 dokładnie na osiedlu Złocień. Jest to jeden z obszarów miasta, w którym brakowało instytucji kultury. Teraz do dyspozycji mieszkańców jest księgozbiór obejmujący około 17 tys. pozycji, w tym książki, audiobooki (ponad 250) i gry planszowe (60). Przygotowano stanowiska komputerowe dla czytelników i przestrzeń do spotkań. Zachwyca też proste wyposażenie biblioteki. Nowa biblioteka powstała dzięki zaangażowaniu rady dzielnicy XII oraz mieszkańców.

– Pomysł zlokalizowania biblioteki na os. Złocień uzyskał poparcie Rady Dzielnicy XII, która już w 2018 r. przekazała ze swoich środków kwotę 25 000 zł na zakup wyposażenia biblioteki. Ze środków Rady Dzielnicy zakupiono zestawy komputerowe dla pracowników i czytelników, kiosk informacyjny, zestaw multimedialny z rzutnikiem i ekranem, zestaw urządzeń do klimatyzacji. W 2019 r. Rada Dzielnicy XII przekazała kwotę 5 000 zł przeznaczoną na zakup księgozbioru – przypominają bibliotekarze.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Biblioteka Kraków (także lead)

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Jak informuje Radio Szczecin: Epidemia nie spowolniła remontu biblioteki, która będzie największą i najnowocześniejszą filią w Szczecinie. Chodzi o placówkę Miejskiej Biblioteki Publicznej przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie. Modernizacja, która rozpoczęła się trzy lata temu, ma się zakończyć w sierpniu.

W środku dużo książek, sala spotkań na 100 osób, konsole do gier. Zaplanowano także przesuwne regały by pomieścić więcej księgozbioru, bramki z zabezpieczeniami. Remont wraz z wyposażeniem to koszt ok. 8 mln zł. Więcej o inwestycji w rozmowie z zastępcą dyrektora MBP w Szczecinie.

Więcej: Ruchome regały i konsole do gier – taka biblioteka powstaje w Szczecinie, strona www biblioteki

Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej

Biblioteka wkrótce znajdzie swoją siedzibę w przebudowywanym domu kultury (w którym mieścić się będzie również Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej). Budowa budynku domu kultury przy ul. Czecha z przeznaczeniem na potrzeby biblioteczne to prawie 2 mln zł.

Więcej: strona www biblioteki