spot_img

Nowe biblioteki – przebudowy i rozbudowy

Ambitne plany architektoniczne czekają biblioteki w Opolu, Wałbrzychu, Limanowej i Pruszczu Gdańskim.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Opole planuje rozbudować i zmodernizować gmach Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu na os. Armii Krajowej. Przebudowany ma zostać także dziecięco-młodzieżowy oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Kopernika – zapowiada Urząd Miasta w Opolu. Władze chcą pozyskać 30 mln zł na realizację tego zadania. Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, obecnie mieszczący się przy ul. Kopernika 10, jest największą biblioteką dla dzieci i młodzieży w mieście. W planach jest rozdzielenie stref dziecięcej od młodzieżowej – każda na osobnym poziomie. W nowych wnętrzach ma znaleźć się wirtualna rzeczywistość, smartfloor, stoły multimedialne i inne nowinki technologiczne.

Więcej strona www biblioteki, fot. UM w Opolu (także lead)

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim

Zabytkowy budynek PiMBP czeka rozbudowa i powrót do dawnych lat świetności. Zostanie on wyremontowany i dostosowany do nowych potrzeb pracowników i użytkowników. Teren wokół budynku zostanie odtworzony na podstawie starych fotografii. W piwnicy ma być ulokowany magazyn na księgozbiór z przesuwnymi regałami, z kolei na piętrze powstanie duża czytelnia o powierzchni 60 mkw. oraz wypożyczalnia.

– Podstawowe księgozbiory zostaną w bibliotece na czas remontu, pozostałe zostaną przeniesione. Biblioteka będzie funkcjonowała normalnie. Przebudowę będziemy prowadzić stopniowo, więc na pewno nie będzie utrudnień dla czytelników – mówi burmistrz Pruszcza Gdańska [źródło].

Więcej: strona www biblioteki, fot. biblioteka-pruszcz.pl

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Limanowej

W Limanowej przebudowywana jest siedziba Limanowskiego Domu Kultury. Znajdzie się tutaj lokalna biblioteka. Jej pomieszczenia są już gotowe do oddania. Wkrótce ma ruszyć przetarg na zakup i dostawę wyposażenie biblioteki w regały na książki i inne elementy umeblowania, po czym rozpoczną się prace wykończeniowe. W usługach biblioteki pojawi się książkomat czynny całą dobę. Przebudowa i rozbudowa budynku domu kultury dla potrzeb biblioteki publicznej to koszt 2 mln zł.

Więcej: strona www biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu

Biblioteka otrzymała nowy lokal w wałbrzyskiej dzielnicy Nowe Miasto, w którym po gruntownym remoncie zostanie otwarta nowa wypożyczalnia. Równolegle trwa adaptacja lokalu użytkowego przy ul. Piłsudskiego 51-53 na potrzeby funkcjonowania Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej za ponad milion złotych.

Więcej: strona www biblioteki