spot_img

5 literackich portretów

W ostatnim czasie ukazało się sporo tekstów około literaturoznawczych, których autorzy przybliżają znanych, cenionych oraz uwielbianych przez czytelników twórców. W poniższym przeglądzie znajdziecie nowe biograficzne opracowania twórczości między innymi Zbigniewa Herberta, Jane Austin czy Josepha Conrada.

5 literackich portretów

Biografia nostalgiczna – Kossakowie. Biały mazur

Trzy opowieści składające się na historie jednej rodziny. Zofia Kossak-Szatkowska, Magdalena Samozwaniec, Jerzy Kossak – artyści blisko ze sobą spokrewnieni, a jednocześnie usytuowani na zupełnie innych orbitach twórczej myśli… Joanna Jurgała-Jureczka, znana kossakolożka w swojej nowej książce nie tylko przybliża czytelnikom skomplikowane i pełne życiowych przewrotów losy każdego z tych twórców, ale również próbuje wyłapać i opowiedzieć o dynamice napięć między nimi.

Autorka jako wieloletni pracownik Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich pisze również o swojej przygodzie z odkrywaniem tajemnic tej rodziny i jednocześnie niejako buduje jej mit, odtwarzając z pewną nostalgią losy wielkich twórców, życiowych przegranych tudzież charyzmatycznych postaci. Portret złożony, bogaty, rzetelnie sporządzony i wyjątkowo ciekawy.

5 literackich portretów

TYTUŁ: Kossakowie. Biały mazur
AUTOR: Joanna Jurgała-Jureczka
WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka
LICZBA STRON: 380
ROK WYDANIA: 2018


Biografia udomowiona – Jane Austin w domu

Opowieść o bodaj najsłynniejszej angielskiej pisarce, po której teksty czytelniczki sięgają nader często. Dobroduszna Jane, kojarzy się przeciętnemu odbiorcy z tekstami, w których chodzi „tylko o miłość” – Lucy Worlsey bierze na tapetę wątek domu w jej twórczości i odczarowuje Austin z aury romantycznych uniesień. Przedstawia pisarkę na tle jej epoki, jej rodziny, ale i… drobiazgów z jej toaletki.

5 literackich portretów

To biografia skupiona na detalu: Worsley koncentruje się na troskach dnia codziennego Jane Austin – pisze o dostępie rodziny do studni, o wyglądzie plebanii ojca pisarki, o pogodzie w roku urodzenia autorki Rozważnej i romantycznej tudzież o przepisach z ówczesnych książek kucharskich. Wydaje się, że dewiza Worsley brzmi: wszystko uchwycić i nie zanudzić. W książce Jane Austin w domu przenikają się ze sobą literatura oraz życie, feminizm i konwenanse – a to wszystko w bardzo lekkiej językowo i strukturalnie formie.

TYTUŁ: Jane Austin w domu
AUTOR: Lucy Worlsey
WYDAWNICTWO: Świat Książki
LICZBA STRON: 504
ROK WYDANIA: 2019


Korespondencja mistrza – Herbert w listach – (auto)portret wieloraki

Ta obszerna praca zbiorowa poświęcona jest głównie herbertowskiej korespondencji. Szesnaście szkiców akademików, którzy swoimi analizami zachęcają przede wszystkim do tego, by sięgać po listy wybitnego polskiego poety. Ewa Sławek, Maciej Nowak czy Andrzej Sulikowski przyglądają się epistolografii Herberta pod kątem jego relacji z innymi wielkimi twórcami (Barańczakiem, Miłoszem czy Międzyrzeckim), bliskimi, rodziną i analizują obecne w niej motywy charakterystyczne dla kultury europejskiej czy tradycji żydowskiej. Ta próba syntezy w nowym świetle stawia dotychczasowe ustalenia herbertologów i mówi wiele o herbertowskich tekstach, literaturze oraz o nim samym! Opracowanie doskonałe dla nauczycieli, studentów i fanów poezji twórcy Pana Cogito.

TYTUŁ: Herbert w listach – (auto)portret wieloraki
REDAKCJA: Tomasz Korpysz, Wojciech Kudyba
WYDAWNICTWO: Narodowe Centrum Kultury
LICZBA STRON: 352
ROK WYDANIA: 2018

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie


Biografia bliska – Joseph Conrad i narodziny globalnego świata

Joseph Conrad nie jest moim ulubionym pisarzem, tworzącym w epoce Młodej Polski. Doceniam jego prozę pełną marynistycznych odwołań, rozważań o odpowiedzialności, krytycznego spojrzenia na cywilizację – niemniej jednak trudno mi odnaleźć w conradowskich powieściach, coś co mnie głęboko poruszy. Z tego względu muszę szczerze pogratulować Mayi Jasanoff, autorce biografii Joseph Conrad i narodziny globalnego świata – stworzyła ona bowiem publikację, której główny bohater fascynuje mnie i zachwyca, będąc postacią pełną wewnętrznych sprzeczności, lęków, ale również myślicielem o głębokim spojrzeniu, nieoderwanym od rzeczywistości.

5 literackich portretów

Jasanoff robi wszystko, by uczynić Korzeniowskiego bardziej przystępnym, bardziej zrozumiałym, a jednocześnie, by ukazać niesamowity, niemal proroczny zmysł tego artysty: „jego pióro było jak różdżka wyczarowująca duchy przeszłości”. Autorka wczuwa się w życiowe dylematy Conrada i w jego codzienność – aby tego dokonać sama rusza w rejs do Kongo. Fascynacja Jasanoff jest autentyczna i być może dlatego ten tekst tak dobrze się czyta.

5 literackich portretów

TYTUŁ: Joseph Conrad i narodziny globalnego świata
AUTOR: Maya Jasanoff
TŁUMACZ: Krzysztof Cieślik, Maciej Miłkowski
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Poznańskie
LICZBA STRON: 392
ROK WYDANIA: 2018

Stalkerzy w bibliotece


Korespondencja zaprzyjaźniona – Ja także żyłam! Korespondencja

Listy pozostawione przez Louise Hartung i Astrid Lindgren stanowią właściwie piękny obraz stosunkowo krótkiej – jedenastoletniej – przyjaźni. O ile autorki Pippi Pończoszanki przedstawiać nie trzeba, o tyle druga korespondentka była utalentowaną śpiewaczką i wielką popularyzatorką czytelnictwa wśród dzieci. Louise Hartung organizowała między innymi Poniedziałkowe Kółka Czytelnicze, podczas których dzieci z powojennego „Berlina Zachodniego mogły się spotykać w wybranym domu młodzieży albo w bibliotece, siedząc w kręgu osoby dorosłej słuchać czytanej głośno książki dla dzieci”.

5 literackich portretów

Listy zebrane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia opatrzone lekko napisaną, wprowadzającą w korespondencje przedmową, są świadectwem tej literackiej relacji dwóch kobiet, którym na sercu leżało dobro dzieci. Ja także żyłam! to złożona z trudów codzienności, fascynacji drugim człowiekiem oraz walki o dobrą literaturę historia zwyczajnej relacji dwóch wspaniałych kobiet.

5 literackich portretów

TYTUŁ: Ja także żyłam! Korespondencja
AUTOR: Louise Hartung, Astrid Lindgren
TŁUMACZ: Elżbieta Kaźmierczak, Anna Węgleńska
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 576
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec