spot_img

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

Literatura na każdym kroku w Ogrodzie Krasińskich to imieniny Jana Kochanowskiego. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w doborowym towarzystwie samego Zbigniewa Herberta. Zobaczcie, jak Pan Cogito patrzy w lustro i jak rozgrywa się prawdziwe mecze.

W trwającym Roku Herberta zaproszenie na imieniny Jana Kochanowskiego specjalnego gościa było dość oczywiste. Dziś, w ostatnią sobotę czerwca, mieszkańcy Warszawy i wszyscy zaitneresowni spotkali poezją i literaturą się w Ogrodzie Krasińskich na literackim pikniku.

Program był niezwykle bogaty w porównaniu do lat poprzednich. Pod chmurką w przepięknym otoczeniu natury i pobliżu Pałacu Rzeczypospolitej stanęły cztery sceny, na których czekało mnóstwo literackich wydarzeń. Dla miłośników słowa pisanego nie zabrakło także kiermaszu książek 70 wydawców. Fani audiobooków mogli przysiąść w altance i posłuchać instalacji dźwiękowej „Zbigniew Herbert we własnej osobie”.

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

Zaprogramowana literatura

Siódma edycja Imienin Kochanowskiego, organizowana przez Bibliotekę Narodową, obfitowała w zaskakujące aspekty obcowania z literaturą. Po pierwsze: poezja i wartość słowa, czyli ABC najnowszej poezji, slam poetycki i mecz poetycki. Po drugie: muzyka, teatr i radio, czyli opowieści o muzycznej treści, aktorach głosu i dramatach radiowych. Po trzecie: poezja w świecie ciszy, czyli spotkanie połączone z prezentacją wierszy w języku migowym.

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

Dla rodzin z dziećmi przygotowano dedykowany program dla najmłodszych. Podczas, gdy dzieci tworzyły i uczestniczyły w warsztatach, dorośli dyskutowali o tym, jak (i czy warto) filozofować z dziećmi.

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

To nie jedyne atrakcje. Każda scena przyciągała na swój sposób. Na jednej odbyły się spotkania z laureatami Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, na innych rozmowy o „sztuce fantazji i kamienia” czy „literaturze zaangażowanej”. Z kolei na scenie zielonej dyskutowano o biografii Zbigniewa Herberta, dzięki czemu można było się dowiedzieć, jak Pan Cogito patrzy w lustro.

W ramach odbywającej się gry terenowej „Twórcy kultury/twórcy niepodległości” uczestnicy Imienin w wieku od 4 do nawet 70 lat rywalizowali ze sobą przez 6 godzin. Operacja Cogito, przygotowana przez Games Developments, powiodła się, ponieważ uczestnicy wykazali się nową perspektywą w zdefiniowaniu polskości.

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

W Pałacu Rzeczypospolitej przez cały dzień trwał pokaz Pan Cogito w podróży. To jedna z nielicznych okazji, podczas której oryginały bezcennych rękopisów Zbigniewa Herberta związanych z wojażami poety były pokazywane publicznie.

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

Mecz, ale poetycki

Rozegrano również mecz poetycki, który był zdecydowanie bardziej żywiołowy niż gra reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej. Całości dopingowała tłumnie przybyła publiczność, która żądna wierszy głosowała na swoich faworytów. Na scenie pojawili się: Jacek Braciak, Anna Cieślak, Grzegorz Daukszewicz, Łukasz Garlicki, Aleksandra Justa, Rafał Królikowski, Izabela Kuna, Michał Meyer, Edyta Olszówka, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn. Klimat niesamowity i skoncentrowany na tekstach.

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

Kochanowski i Herbert, czyli kwitnąca literatura w ogrodzie

Zdjęcia: Barbara i Paweł Morawiec