spot_img

Najlepsze biblioteki w województwach 2018

Podczas Gali Rankingu Bibliotek 2018 wyłoniono najlepsze biblioteki publiczne w danych województwach. Czym wyróżniają się najlepiej prowadzone biblioteki? Jak bibliotekarze przyjęli dobre nowiny?

16 bibliotek z całej Polski docenionych w Rankingu Bibliotek to dowód na to, że bibliotekarze i samorządowcy potrafią współpracować na rzecz dobra publicznego, a inwestowanie w lokalną społeczność jest dla nich priorytetem.

Z całego kraju popłynęły gratulacje dla laureatek. Oto pierwsze reakcje celebrowania sukcesów. Lustro Biblioteki sprawdza, czym wyróżniają się biblioteki uhonorowane tytułem najlepszych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie – woj. dolnośląskie

– Dziękujemy czytelnikom, użytkownikom, wójtowi Gminy Borów, samorządowi gminnemu, instytucjom, firmom współpracującym, wolontariuszom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego sukcesu – tak za uznanie dziękują bibliotekarze.

Biblioteka jest inicjatorką wielu lokalnych wydarzeń jak np. Dzień Ziemniaka, gdzie atrakcją był konkurs recytatorski. Nie brakuje czynnego udziału w ogólnopolskich wydarzeniach. Działa tutaj klub 50+, kącik dla najmłodszych, DKK.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin – woj. kujawsko-pomorskie

Biblioteka wyróżnia się bogatą ofertą zajęć i lekcji bibliotecznych, w tym: Milion przygód z książką, Wakacyjna biblioteka czarów. W tym miejscu znajduje się centrum dla książkoholików, ale mile widziani są tutaj wszyscy. Ci, którzy nie mogą zawitać w progi placówki, mają do dyspozycji bibliotekarza na telefon, który dostarczy książki. Biblioteka udziela się w mediach społecznościowych, prowadzi kury e-learningowe i także stawia na nowe technologie. Priorytetem jest rozwój w mieszkańców i przekazywanie wiedzy.

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie – woj. lubelskie

To już szóste zwycięstwo z rzędu włodawskiej biblioteki w Rankingu. Odbywają się tutaj m.in. spotkania grupy poetyckiej, Akademii Niepodległości dla młodzieży oraz bibliotecznego Klubu Emerytów. Do progów biblioteki zawitała także akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” – podczas warsztatów wykonywano drzewko pamięci, a gościem specjalnym był młody pasjonat książek, który zaprezentował fragment swojej kolekcji – pełna relacja dostępna jest tutaj.

Bardzo ciekawą akcją, która niedawno rozpoczęła się w bibliotece to Centralne Biuro Czytelnicze. To konkurs, którego głównym celem jest aktywizacja czytelnicza i kulturalna dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik otrzymuje wyprawkę, w skład której wchodzą: legitymacja, notes do prowadzenia szyfrowanych zapisków, dedykowany agencyjny długopis oraz kalendarzyk do zaznaczania tajnych terminów. Zadania uczestników:

 • weryfikacja dokumentów – przeczytanie jak największej ilości książek wypożyczonych z biblioteki,
 • specjalne – wykonywanie prac literackich, plastycznych lub multimedialnych ogłoszonych w ramach konkursu,
 • werbunek agentów – zachęcenie nowych osób do zapisania się do biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie – woj. lubuskie

– Dziękuję wszystkim użytkownikom biblioteki za to, że odwiedzają bibliotekę i korzystają z naszej oferty, a także władzom samorządowym za wsparcie i zapewnienie odpowiednich środków na działalność. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników szprotawskiej biblioteki, bo to głównie dzięki ich zaangażowaniu, ciekawym pomysłom i wielkiej pasji stworzyliśmy bibliotekę atrakcyjną, nowoczesną, bibliotekę na miarę XXI wieku – tak podziękowała dyrektor szprotawskiej książnicy.

Biblioteka podzieliła się ze swoimi czytelnikami nie tylko wyróżnieniem, ale i własną interpretacją akcji „Mirabelka”. Aktywizuje także różne grupy czytelników:

 • seniorów do udziału w dedykowanych kursach tajników internetu,
 • fanów muzyki przez cały październik zachęcano do słuchania czarnych krążków i wypożyczania biografii muzyków,
 • młodzież do wzięcia udziału w Labiryncie czytelniczym pod hasłem „Kobiety Literatury Polskiej” czy Międzynarodowego Dnia Czytania Komiksów.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – woj. łódzkie

Warsztaty tworzenia biżuterii ekologicznej, świec parafinowych, pisania scenariuszy filmowych oraz liczne spotkania autorskie – to propozycje biblioteki w Rząśni. Mało tego bibliotekarze organizują wyjazdy np. do teatru czy kina oraz tworzą więź współpracy między czytelnikami zachęcając ich do dzielenia się swoimi pasjami czy udziału we wspólnych ogniskach i uroczystościach. Biblioteka otrzymała tytuł najlepszej w Rankingu w edycjach 2013 i 2015.

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu – woj. małopolskie

To prężnie działająca instytucja, która zaprasza na każdym kroku – nawet wirtualnie. Tu życie tętni na wiele sposobów: podczas spotkań autorskich, wykładów i prezentacji. Duży nacisk kładziony jest na edukację użytkowników biblioteki – młodych zachęca Biblioteczny Uniwersytet Żaków, działa tu także Akademia Rodzinna. Koniecznie trzeba wspomnieć o organizacji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Alei Pisarzy, które Lustro Biblioteki wspiera jako dumny patron.

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu – woj. mazowieckie

Od niedawna uruchomiono nową usługę wirtualnego zwiedzania wnętrz i przestrzeni biblioteki. Tak na Facebooku bibliotekarze zaprosili do odwiedzenia siedziby w sieci: – Zapraszamy do zwiedzania wszystkich, którzy są daleko i nie mogą nas odwiedzić w realu. Zapraszamy tych, którzy są blisko, a jeszcze u nas nie byli, żeby zobaczyli że warto wpaść 🙂 Zapraszamy tych, którzy już byli, aby zajrzeli do nas także wirtualnie.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach – woj. opolskie

Już po raz czwarty biblioteka w Krapkowicach została laureatką w swoim województwie. W czytelni można pograć w szachy, słowne kalambury lub wybrać anielską książkę (wystawa zbiorów bibliotecznych z „aniołem” w tytule). Najmłodsi są zapraszani do zwiedzania zakamarków biblioteki i udziału w Dniu Dziecka. Biblioteka stale współpracuje ze Szkołą im. J. Tuwima w Krapkowicach, dzięki czemu uczniowie mogą korzystać z fascynujących lekcji, niecodziennych atrakcji, jak i zajęciach szachowych organizowanych przez Stowarzyszenie Szachistów „Hetman Krapkowice”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie – woj. podkarpackie

Najlepsza biblioteka Podkarpacia bierze udział m.in. w Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji, Światowym Dniu Życzliwości, ale także współorganizuje i prowadzi zapisy na Rajd pieszy w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Duzi czy mali mogą korzystać z bezpłatnej wypożyczalni książki mówionej i innych usług. W tym roku bibliotekarze zainicjowali konkurs poetycki. Uczniowie szkół podstawowych z czterech miejscowości już od października walczą w konkursie mikołajkowym. Ich zadaniem jest wypożyczenie łącznie 30 książek za które otrzymują kokardki – następnie trafiają one na skarpety przyczepione do zaimprowizowanego kominka. W efekcie dzieci na specjalnym spotkaniu otrzymają upominek.

Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu – woj. podlaskie

Kulturalna gmina – Takie postrzeganie kultury przez samorząd gminny pomaga bibliotece odnosić wielkie sukcesy, a mieszkańcy mogą cieszyć się z dostępności do nowoczesnych form kultury. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie praca bibliotekarzy, wszyscy bibliotekarze stanowią wspaniały zespół, dzięki któremu osiągamy doskonałe wyniki. Wsparcie samorządu oraz heroiczna praca pracowników biblioteki, ich otwartość na społeczeństwo oraz bystrość w dostrzeganiu potrzeb poszczególnych grup społecznych przynosi obfite owoce – podsumowała dyrektor biblioteki.

Warto zwrócić uwagę na regionalizm działań bibliotecznych, ale również zadania takie jak: wydanie publikacji o losach Sybiraków, budowa Alei Pamięci Ofiar Sybiru – bibliotekarze liczą w tym zakresie na wsparcie ze strony mieszkańców, którzy dysponują niepublikowanymi dokumentami historycznymi.

Biblioteka otrzymała tytuł najlepszej w województwie w 2011, 2014 i 2016 roku. Zajmowała również wysokie miejsca w Rankingu w latach 2014-2016 roku. Relację z wręczenia tegorocznej nagrody można przeczytać na blogu biblioteki.

Biblioteka Miejska w Łebie – woj. pomorskie

Biblioteka Miejska jest ulubionym miejscem wszystkich łebian. To za sprawą łebskich książek (bibliotekarze zachęcają do poszukiwań książek, w których pojawia się ich miasto), łebskich teczek (z artykułami z wydawnictw ciągłych), łebskich twórców i pasjonatów (promocja lokalnych autorów, poetów, aktorów i nie tylko). Ci, którzy chcą poczytać więcej, mogą skorzystać z e-sklepiku.

Na swojej stronie internetowej biblioteka miejska chętnie dzieli się fotografiami z licznie przeprowadzanych spotkań, w tym z „Mirabelki”. Warsztaty te były wstępem do kolejnych zajęć, których tematem była „Mapa łebian”. Podczas nich bibliotekarze postawili sobie za cel zainteresowanie uczniów historią swojej rodziny, spisanie jej, a następnie zamieszczenie materiałów na Mapie Łebian. Jest ona wirtualną mapa dróg prowadzących do Łeby polskich mieszkańców po II wojnie światowej, powiązana z historiami osób i rodzin, których dotyczy i pokazana na tle mapy Polski i świata. Z projektem można zapoznać się na stronie mapalebian.pl.

Biblioteka Miejska w Cieszynie – woj. śląskie

W tej bibliotece nie ma miejsca na odpoczynek. Rytm do działania bibliotekarzom nadają niecodzienne projekty. Wspomnieć należy o:

 • pomyśle na tablicę Skill trade, która zachęca czytelników do współpracy i wymianę umiejętności,
 • partnerstwie z biblioteką w Czeskim Cieszynie czego efektem jest Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą,
 • kampanii społecznej Celé Česko čte dětemm, gdzie za cel postawiono zdiagnozowanie emocji i problemów nastolatków na polsko-czeskim pograniczu i próba zaradzenia im poprzez biblioterapię.

– Kadra cieszyńskiej biblioteki to niezwykli ludzie, którzy działając w zwyczajnych okolicznościach potrafią robić rzeczy niezwykłe – dzielą się wiedzą i pomysłami, wspierają w trudnych chwilach, nie zapominając przy tym o świętowaniu sukcesów – zaznaczyła dyrektor cieszyńskiej biblioteki.

Cała relację biblioteki z gali Rankingu Bibliotek można przeczytać na stronie biblioteka.cieszyn.pl.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie – woj. świętokrzyskie

Reklama i promocja biblioteki na telebimie – to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na rzecz działalności bibliotecznej. Taki artykuł napisała dyrektor książnicy do czasopisma „Biblioteka Publiczna”. Warto się zainspirować tymi doświadczeniami i wprowadzić podobną usługę w swojej placówce. Telebim to jeden ze sposobów, dzięki którym ta biblioteka wychodzi do czytelnika.

Po raz czwarty z rzędu GBP jest najlepszą biblioteką województwa świętokrzyskiego. Sukces ten zawdzięcza atrakcyjnemu księgozbiorowi, ofercie filmów edukacyjnych dla młodzieży do wypożyczenia, usłudze „Książka na telefon” skierowanej do osób chorych i niepełnosprawnych czy przepisywania tekstu lub regeneracji płyt CD, DVD, Blu-Ray. W październiku ruszyła nowa odsłona strony www biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach – woj. warmińsko-mazurskie

Ta biblioteka wyróżnia się dużym rozmachem przy wielu inicjatywach i dobrymi pomysłami na przyciągnięcie każdego mieszkańca-potencjalnego czytelnika:

 • Pączek za książkę – akcja czytelnicza w tłusty czwartek,
 • Klubem Kreatywnych Babeczek – pogaduchy o przeczytanych książkach, o filmie, polityce i codziennych sprawach w gronie kobiet,
 • Biblioteka Talent Show – przegląd twórczości dzieci i młodzieży,
 • współorganizacji zajęć zorganizowanych, włączeniu się w akcje typu Dzień Papieski czy Ponadregionalny Konkurs Kulinarny
 • partnerstwie w projekcie „Pola widzenia książki”.

Wraz z wyróżnieniem biblioteki został doceniony samorząd Gminy Świątki, który zapewnia środki oraz wspiera działania biblioteki.

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance – woj. wielkopolskie

Otwarcie na potrzeby czytelników i zapewnienie im najwyższej jakości usług oraz nowości wydawniczych w nowoczesnych wnętrzach, na zewnątrz letnia czytelnia – tak w dużym skrócie można określić to, co robi ta zwycięska biblioteka województwa wielkopolskiego. W trzcianeckiej bibliotece funkcjonuje wiele klubów, w tym: Sztukamy – Klub nie tylko literacki, Klub Czytających Rodzin, Misiolandia, Junior English i Mamoteka.

W ramach ukazania działalności BPiCK w Trzciance zachęcam do lektury wywiadu z dyrektorem biblioteki, z którym rozmawia rzecznik prasowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

– Tytuł Najlepszej Biblioteki w Wielkopolsce to dla nas duża satysfakcja. Ukoronowanie kilku lat ciężkiej pracy, także tej z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych z programu Infrastruktura Bibliotek. Tego ukoronowania nie byłoby, gdyby nie praca poprzedników, bo biblioteka to lata pracy, to budowanie zespołu również przez poprzednią panią dyrektor. My przejęliśmy pałeczkę i dołożyliśmy kilka naszych pomysłów, które na szczęście zakończyły się sukcesem – mówi dyrektor wyróżnionej biblioteki.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów – woj. zachodniopomorskie

Biblioteka jest ogólnodostępną placówką kultury. Funkcjonuje jako instytucja kultury (w strukturach Centrum Kultury), która ma za zadanie rozwijanie i zaspakajanie potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych społeczności lokalnej. Swoim czytelnikom udostępnia e-booki, nowoczesny sprzęt, a także inwestuje w młodych czytelników. Nie brakuje też okołoliterackich działań oraz lekcji bibliotecznych.

Oprócz tytułu najlepszej w regionie, BPGiM Sianów została tegoroczną najlepszą biblioteką w Polsce.

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018