spot_img

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018

Integrują lokalną społeczność i nie boją się wyzwań XXI wieku – takie są najlepsze biblioteki wyłonione w tegorocznym Rankingu Bibliotek. Na podium znalazły się placówki z Sianowa, Barcina i Oświęcimia.

Dziś w Pałacu Rzeczypospolitej, w siedzibie Biblioteki Narodowej, odbyła się Gala Rankingu Bibliotek 2018. Na uroczystości pojawili się bibliotekarze, dyrektorzy bibliotek, samorządowcy, przedstawicielce Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu gości. Gala Rankingu Bibliotek to wydarzenie doceniające małe i duże biblioteki, które mają na swym koncie ogromne osiągnięcia.

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018

Laureaci edycji 2018

Ósma już edycja Rankingu Bibliotek była organizowana przez Instytut Książki oraz „Rzeczpospolitą”. O tytuł najlepszej walczyło 750 placówek (ankiety wysłano do 2300 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast). Ocenie podlegały działania takie jak: promocja czytelnictwa, integracja lokalnej społeczności, świadczenie różnorodnych usług czy zapewnienie dostępu do kultury, podążanie z duchem czasu. Nie można tutaj nie wspomnieć o zaangażowaniu bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy tworzą ofertę i usługi biblioteczne, są przewodnikami po świecie cyfrowym oraz wyznaczają kierunki rozwoju swoich placówek dzięki wsłuchaniu się w potrzeby swoich czytelników. W gronie najlepszej trójki znalazły się biblioteki z Sianowa, Barcina i Oświęcimia.

– Jednym z zadań Instytutu Książki jest łączność z bibliotekami – powiedział Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki – Biblioteki korzystają z ministerialnego programu Infrastruktura Bibliotek, którego jesteśmy operatorem. Infrastruktura jest ważna i pozwala także wzbogacać ducha.

Tegorocznym faworytem okazała się Biblioteka Publiczna w Sianowie. Jest ona ogólnodostępną placówką kultury. Funkcjonuje jako instytucja kultury (w strukturach Centrum Kultury), która ma za zadanie rozwijanie i zaspakajanie potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych społeczności lokalnej. Swoim czytelnikom udostępnia e-booki, nowoczesny sprzęt, a także inwestuje w młodych czytelników. Nie brakuje też okołoliterackich działań oraz lekcji bibliotecznych.

fot. Biblioteka Publiczna w Sianowie

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018

Zaszczytne drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin. W tym miejscu jest centrum dla książkoholików, ale mile widziani są tutaj wszyscy. Ci, którzy nie mogą zawitać w progi placówki, mają do dyspozycji bibliotekarza na telefon, który dostarczy książki. Biblioteka udziela się w mediach społecznościowych, prowadzi kury e-learningowe i także stawia na nowe technologie. Priorytetem jest rozwój w mieszkańców i przekazywanie wiedzy. Biblioteka była także liderem Rankingu w 2016 roku.

Brązowy medal otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu. To prężnie działająca instytucja, która zaprasza na każdym kroku – nawet wirtualnie. Tu życie tętni na wiele sposobów: podczas spotkań autorskich, wykładów i prezentacji. Duży nacisk kładziony jest na edukację użytkowników biblioteki – młodych zachęca Biblioteczny Uniwersytet Żaków, działa tu także Akademia Rodzinna. Koniecznie trzeba wspomnieć o organizacji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Alei Pisarzy, które Lustro Biblioteki wspiera jako dumny patron.

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018

Koziołki rozdane – 24. Ogólnopolska Nagroda Literacka

W najlepszej 10.

W Rankingu Bibliotek 2018 rywalizacja była zacięta – o miejscu decydowały setne punktów. Zobaczcie, które biblioteki uplasowały się w pierwszej dziesiątce.

  • Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu – IV miejsce
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach– V miejsce
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie – VI miejsce
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – VII miejsce
  • Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie – VIII miejsce
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu – IX miejsce
  • Biblioteka Miejska w Cieszynie – X miejsce

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018

Gratulacje dla zwycięzców oraz dla wszystkich bibliotek, które wzięły dział w Rankingu!


Zwycięzcy edycji 2017

Głodni sukcesu, czyli Ranking Bibliotek 2017