Koziołki rozdane – 24. Ogólnopolska Nagroda Literacka

Kto został najlepszym pisarzem książek dla dzieci? Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu wyłoniła laureatów 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego wręczając im statuetki Koziołków. Lustro Biblioteki objęło tę nagrodę literacką swoim patronatem.

24. Ogólnopolska Nagroda Literacka wręczona

29 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu odbyła się uroczystość wręczenia 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie dotyczyło literatury dla dzieci, dlatego też uroczystość przygotowano tak, by dzieci, które licznie zasiadły na widowni, czuły się pełnoprawnymi uczestnikami gali. Europejskie Centrum Bajki z Pacanowa wystawiło spektakl „Krawiec Niteczka”, a pracownicy Biblioteki zaprezentowali nominowane tytuły:

• Lawendowa czarownica, Katarzyna Borys
  • Dziewczynka ze srebrnym zębem, Andrzej Marek Grabowski
  • Haczyk, Emilia Kiereś
  • Amelia i Kuba. Stuoki potwór, Rafał Kosik
  • Zawiła historia niesfornego Kacperka, Katarzyna Michalec
  • Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek, Kasia Nawratek
  • Koniec świata nr 13, Katarzyna Ryrych
  • Teatr niewidzialnych dzieci, Marcin Szczygielski
  • Ala Baba i dwóch rozbójników, Joanna Wachowiak
  • Chłopiec z Lampedusy, Rafał Witek.

Laureaci Koziołków

Główną nagrodę odebrała Kasia Nawratek za książkę Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek. Wyróżnienie przyznano Marcinowi Szczygielskiemu za książkę Teatr Niewidzialnych Dzieci i Andrzejowi Markowi Grabowskiemu za książkę Dziewczynka ze srebrnym zębem.

Po raz drugi wręczona została też Nagroda Czytelników, przyznawana przez dzieci ze szkół im. Kornela Makuszyńskiego z całej Polski. W tym roku nominowane książki przeczytało prawie 1 tys. dzieci, a Nagrodę otrzymał Marcin Szczygielski za książkę Teatr Niewidzialnych Dzieci. Po uroczystej gali dzieci wzięły udział w spotkaniach autorskich z nagrodzonymi: Kasią Nawratek, Marcinem Szczygielskim i Andrzejem Markiem Grabowskim.

Więcej o Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego dowiesz się na www.mbp-oswiecim.pl

Źródło zdjęć: Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI Oświęcim