spot_img

Nowe biblioteki – centra dla działań kulturalnych

Mediateka MeMo i biblioteka osiedlowa w centrum kulturalno-sportowym to inwestycje dla społeczeństwa zapowiedziane przez Urząd Miasta Łódź. Unowocześnione i rozbudowane zostały również Legnicka Biblioteka Publiczna i Gminna Biblioteka Publiczna w Przodkowie.

Centrum Kulturalno-Sportowe w Łodzi

Nowy ośrodek kulturalno-sportowy powstanie na osiedlu Olechów-Janów, u zbiegu ul. Hetmańskiej i planowanego przedłużenia ul. Przybyszewskiego, między ul. Piasta Kołodzieja a ul. Rocha Kowalskiego. Znajdzie się tam miejsce dla centrum kultury z salą widowiskową oraz basenu z sauną, zjeżdżalnią i strefą dla dzieci. Przewidziano również siedzibę dla biblioteki osiedlowej i przestrzeń gastronomiczno-wypoczynkową oraz ekspozycyjną.

Więcej: Basen, biblioteka, miejsce spotkań i plac zabaw. Takie ma być Centrum Kulturalno-Sportowe w Łodzi, fot. UM Łódź

Mediateka MeMo (Mediateka Moniuszki) w Łodzi

W zabytkowych wnętrzach zrujnowanej willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3/5 w Łodzi powstaje Mediateka – multimedialna biblioteka. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku. Ma to być nowoczesne centrum kulturalno-multimedialne. Za działalność Mediateki odpowiadać będzie Dom Literatury w Łodzi.

Mediateka Moniuszki

Więcej: Mediateka w zabytkowej willi przy Moniuszki. Łódzka multimedialna biblioteka ma być gotowa w roku 2020, fot. UM Łódź (także lead)

Legnicka Biblioteka Publiczna

Dobiegła końca trwająca 15 miesięcy rewitalizacja Legnickiej Biblioteki Publicznej. W październiku uroczyste otwarto nową bibliotekę, której unowocześnienie i rozbudowa kosztowały ok. 5,8 mln zł. Zmieniła się elewacja, przestrzeń przed budynkiem, zadbano o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Dla młodych przewidziano interaktywny stół, VR oraz warunki do nauki i rozrywki. Nie zabrakło Sali spotkań dla wszystkich.

Więcej: Kiedyś loża masońska, dziś biblioteka w nowej szacie, strona www biblioteki, fot. FB biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Przodkowie

Po kilkumiesięcznej remoncie i termodernizacji Gminna Biblioteka Publiczna im. Henryka Hewelta w Przodkowie ponownie jest dostępna dla czytelników. Budynek przeszedł całkowitą przemianę.

Więcej: Gminna Biblioteka w Przodkowie oficjalnie otwarta!, strona www biblioteki

Nabór do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 – lista dla bibliotek