spot_img

Sierotki i dobry wizerunek

Od kilku lat środowisko bibliotekarskie jest coraz bardziej świadome tego, że nieodłącznym składnikiem sukcesu jest dobry PR. Czy z książki Po co jest PR? bibliotekarze są w stanie wyciągnąć coś dla siebie?

Wysoka znajomość PR

Książkę Po co jest PR? napisał Łukasz Zając. Jak dowiadujemy się z opisu zamieszczonego na okładce, jej autor „tworzy strategie PR, odpowiada za komunikację korporacyjną oraz doradza organizacjom biznesowym i społecznym, jak lepiej zarządzać komunikacją. Prowadzi własną agencję – Zając PR […]”. Zając jest więc specjalistą od wizerunku i w tej niewielkich rozmiarów pozycji próbuje przekonać odbiorców, że o swój image trzeba dbać. Koncentruje się na wytłumaczeniu czym właściwie jest public relations, zwraca uwagę na cechy dobrego specjalisty w tym zakresie oraz – i to jest najważniejsze w całej jego publikacji – tłumaczy krok po kroku jak działają agencje PR.

Po co jest PR?

Drugie życie PR-owca

Zając pisze o swojej pracy naprawdę ciekawie. Wyjątkowo przypadły mi do gustu słowa: „To istota public relations – umieć opowiadać swoją historię”. Interesujący jest fragment poświęcony zatajaniu prawdy przez firmy, wynajmujące agencję do naprawiania wizerunku firmy. Mało tego, bardzo podoba mi się, że autor Po co jest PR? traktuje swoją pracę przede wszystkim jako misję wymagającą wielu poświęceń („W przypadku, gdy PR-owiec pełni rolę zaufanego doradcy, mamy prawo dzwonić do niego niemal o każdej porze”) i pisze o niej z godnym podziwu zaangażowaniem:

bycie PR-owcem „wymaga ciągłego kształtowania swojego charakter, umiejętności wykorzystania osobistych atutów oraz pracy nad słabościami, które każdy z nas posiada. Pracujemy całym sobą i całą osobą, nie użyczamy tylko wartości intelektualnej, rozwiązań organizacyjnych, kontaktów, czy genialnych inspiracji”.

Warto zwrócić uwagę również na podtytuł książki: „przewodnik do współpracy z PR-owcami”. Zając uczciwie stawia sprawę: znajdziecie w tej książce istotne informacje, jak współpracować z agencjami, a nie jak na własną rękę o ten PR dbać. W jego ocenie, dla dobra firmy, taka współpraca jest koniecznością. Jak wszyscy jednak wiemy, wynajęcie profesjonalnej agencji generuje spore koszty…

PR-owiec i forma

Z pewnością Łukasz Zając jest bardzo dobrym specjalistą od PR – nie jest jednak wydawcą i ekspertem od publikowania książek. Po co jest PR? to publikacja niedopracowana typograficznie – sierotki, wyrazy podzielone na dwóch osobnych stronach, brak nawet pojedynczych, przełamujących duże fragmenty tekstu ilustracji, dość ascetyczna forma, sporadyczne wyróżnienia w tekście ułatwiające zapamiętywanie materiału to tylko kilka z zaniedbań, które można wytknąć wydawcy. Jeżeli ma być to książka, która powinna trafić do każdego przedsiębiorcy, a nie tylko dla wąskiego grona specjalistów, czytających wszystkie publikacje poświęcone zagadnieniom public relations, warto by było zastanowić się nad bardziej przyjazną odbiorcy formą.

Po co jest PR?

Lustrzane inspiracje

Zastanów się, w jaki sposób dbasz o wizerunek biblioteki. Czy zgłaszasz organizowane wydarzenia i akcje do lokalnych mediów? Może warto opisać realizowane przez siebie działania, np. w czasopiśmie „Biblioteka Publiczna”?

Napisz artykuł i promuj swoją bibliotekę!

Promocja wspiera sukces, czyli jak zaprezentować się z najlepszej strony


TYTUŁ: Po co jest PR?
AUTOR: Łukasz Zając
LICZBA STRON: 120
WYDAWNICTWO: Słowa i Myśli
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec