Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
Przedwiośnie główną lekturą Narodowego Czytania
Dziś w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana siódma edycja akcji Narodowe Czytanie.
Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września 2018 roku. Właśnie ogłoszono lekturę do wspólnego czytania. Wybór Pary Prezydenckiej padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali również wybrane teksty Antologii Niepodległości.
– „Przedwiośnie” to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury. – Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać – zachęcał.
44 teksty Antologii Niepodległości
Na liście 44 tekstów Antologii Niepodległości znalazły się m.in. Bogurodzica, Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska, dzieła Adama Mickiewicza, Moja piosnka II Cypriana Kamila Norwida, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, Pieśń o domu Marii Konopnickiej, Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, Raport z oblężonego miasta Zbigniewa Herberta czy Mazowsze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W Antologii Niepodległości znajduje się również fragment o „szklanych domach” z Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Lista 44 tekstów Antologii Niepodległości jest dostępna na stronie prezydent.pl