Kongres IFLA – czas na głosowanie nad przyszłością bibliotek

Trzeci dzień WLIC2017 za nami! Właśnie dziś bibliotekarze z całego świata głosowali o przyszłości bibliotek podczas IFLA Global Vision Discussion. Nie zabrakło też mnóstwa inspiracji i dobrych praktyk.

IFLA Global Vision Discussion

Przedstawiciele IFLA zaprezentowali założenia najnowszego projektu Global Vision Discussion oraz harmonogram wykonanych i planowanych prac. Projekt dotyczy przed wszystkim kształtowania przyszłości bibliotek i współpracy międzynarodowej całego środowiska oraz uwzględnienia wyzwania, jakie stoją przed bibliotekami we współczesnym świecie. Do tej pory odbyły się warsztaty i rozmowy, w których uczestniczyło ponad 140 przedstawicieli z różnych krajów.

W trakcie Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji zgromadzeni uczestnicy wzięli udział we wspólnym głosowaniu, które nadzorował Gerald Leitner, sekretarz generalny IFLA. Na sali obecnych było prawie 360 osób, które dzięki swoim urządzeniom mobilnym mogły oddać głos w ważnych dla bibliotekarzy sprawach. Poniżej kilka zdjęć z wynikami i zestawem pytań, jakie zostały zadane – niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć. Forma w jakiej przeprowadzono głosowanie została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników, a samo głosowanie przebiegało bez zakłóceń.

WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017

WLIC_IFLA_2017

Bibliotekarzu, ty też możesz oddać swój głos!

Możesz to zrobić za pośrednictwem ankiety znajdującej się na stronie globalvision.ifla.org. W kwietniu 2018 r. ma powstać „Global Vision Report” – publikacja, która wskaże najważniejsze wyznaczniki dla przyszłości i rozwoju bibliotek różnego typu.

Postery

Sesja posterowa przyniosła wszystkim uczestnikom Kongresu mnóstwo inspiracji. W holu Hali Stulecia swoją działalność, projekty biblioteczne prezentowało prawie 190 przedstawicieli z całego świata.

WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017

Zobacz Kongres IFLA dzień po dniu w Lustrze Biblioteki!

Z Wrocławia, tegorocznej stolicy kultury jednoczącej wszystkich bibliotekarzy z całego świata, wydarzenia kongresowe relacjonuje Barbara Maria Morawiec.

Kongres IFLA – 3 tys. bibliotekarzy na ceremonii otwarcia

Kongres IFLA – bulwar bibliotek i pierwsze spotkania