spot_img

Kongres IFLA – 3 tys. bibliotekarzy na ceremonii otwarcia

Ponad 3 tys. osób reprezentujących 122 kraje uczestniczyło w ceremonii otwarcia Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji. To wydarzenie co roku solidaryzuje, inspiruje i motywuje do dalszego aktywnego działania całe środowisko bibliotekarskie.

– Spotkamy się tutaj, aby świętować wiele osiągnięć, które wspólnie zrealizowaliśmy od naszego ostatniego spotkania w Columbus i co ważniejsze, aby kontynuować prace nad zjednoczeniem środowiska bibliotecznego. Hasło tegorocznego kongresu „Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo” doskonale wyraża nasze nadzieje i marzenia na przyszłość – powiedziała podczas uroczystego otwarcia Donna Scheeder, przewodnicząca IFLA.

WLIC_IFLA_2017

– Potrzebujemy bibliotek we współczesnym świecie. Potrzebujemy ich by mieć bardziej wykształconych, rozsądnych i mądrych, niezależnie myślących obywateli – zaznaczył prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie swojego wystąpienia minister podkreślił także rolę MKiDN i jego wsparcia dla bibliotek.

WLIC_IFLA_2017

– My bibliotekarze możemy otworzyć drzwi aspiracji dla starszych i młodych. Biblioteka jest miejscem bezpieczeństwa, społeczności, odpoczynku, regeneracji, spokoju, uczenia się i solidarności. To dostęp do mądrości, wiedzy i piękna. Biblioteki są fundamentem każdego społeczeństwa obywatelskiego. Biblioteka jest azylem. To nie tylko okno na przeszłość, ale narzędzie modernizacji – podkreślił dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

WLIC_IFLA_2017

– Zachęcam wszystkich do przybycia i aktywnego udziału w sesjach, podzielnia się swoimi pomysłami i myślami o przyszłości zjednoczonego środowiska bibliotekarskiego. Wspólnie kreujmy naszą przyszłość! – zachęcał Gerald Leitner, sekretarz IFLA, mówiąc na temat kongresu i IFLA Global Vision.

WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017

Uroczyste otwarcie Kongresu zakończyło teatralne przedstawienie prezentujące historię Wrocławia ze wspaniałą narracją oraz porywającą oprawą muzyczno-taneczną z uwzględnieniem wielu polskich akcentów kulturowych i społecznych.

WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017

Zobacz Kongres IFLA dzień po dniu w Lustrze Biblioteki!

Z Wrocławia, tegorocznej stolicy kultury jednoczącej wszystkich bibliotekarzy z całego świata, wydarzenia kongresowe relacjonuje Barbara Maria Morawiec.

Kongres IFLA – bulwar bibliotek i pierwsze spotkania

Kongres IFLA – najważniejsze wydarzenie roku