spot_img

Kongres IFLA – bulwar bibliotek i pierwsze spotkania

Pierwszy dzień Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji to czas na spotkania biznesowe, obrady komitetów i integrację w kuluarach. Ponadto w programie 14 sesji tematycznych. Polskie biblioteki zaprezentowały swoją działalność na specjalnym bulwarze.

WLIC_IFLA_2017

– Po raz trzeci IFLA zawitała do Polski. Jest to bardzo ważne wydarzenie. Zaangażowanie i mobilizacja członków stowarzyszenia wpłynęły na to, żeby kongres doszedł do skutku i żeby zostawił niezatarte wrażenie o polskich bibliotekarzach w polskich bibliotekach – powiedziała Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP.

Bulwar bibliotek

Bulwar umiejscowiony w strefie odbioru materiałów konferencyjnych to rząd 31 roll-upów. Bardzo kreatywnym pomysłem na zaprezentowanie swojej działaności podzieliła się Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, która w swoich zbiorach ciagle posiada smoki 🙂 Wśród projektów warto zwrócić uwagę również na Literacką Mapę Piaseczna, Śląską Bibliotekę Cyfrową i Stację Biblioteka w Rudzie Śląskiej. Bulwar zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

– Cieszymy się, że ponad 30 bibliotek przystało roll-upy ze swoją działalnością i programami. To one będą się prezentować dla każdego, kto będzie przychodził z sali konferencyjnej do foyer – wyjaśnia Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP.

WLIC_IFLA_2017WLIC_IFLA_2017WLIC_IFLA_2017

Pierwsze spotkania

Czyli o bibliotekarstwie i informacji naukowej w języku biznesowym. Podczas zamkniętych spotkań Business Meetings rozmawiano na różnorodne tematy, wybierano członków komisji. Na jednym ze spotkań przedstawiano m.in. nową identyfikację logotypów poszczególnych sekcji IFLA.

– Na spotkaniu grupy zajmującej się zbiorami audiowizualnymi (Audiovisual and Multimedia) rozmawiano głównie o nowych wytycznych, które zleciła IFLA oraz nowych technikach i mediach w bibliotekach. Niestety jedna z osób nadzorujących prace zespołu nie mogła przyjechać z Australii, dlatego w praktyce skontaktowaliśmy się z nią przez Skype – relacjonuje Monika Dykier z Biblioteki Publicznej w Obornikach Śląskich.

WLIC_IFLA_2017

Dalszy program Kongresu objął 14 sesji tematycznych związanych z krajami takimi jak: Canada (tu przemówiła Donna Scheeder, przewodnicząca IFLA), Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Francją i nie tylko.

WLIC_IFLA_2017 WLIC_IFLA_2017

Oficjalne otwarcie

Już jutro wielkie otwarcie Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji. Wystąpienia podczas sesji otwierającej będą po raz pierwszy w historii Kongresu transmitowane online na kanałach społecznościowych. Bądźcie z nami – startujemy od 10:30!

WLIC_IFLA_2017

Wcześniejsze relacje z Kongresu IFLA

Kongres IFLA – najważniejsze wydarzenie roku