spot_img

8 kapitalnych sposobów na promocję czytelnictwa

Jak zachęcić do czytania w niebanalny sposób? Street art, flash mob, bookmaty, mikrobiblioteki czy może murale? Dobra literatura jest wszędzie, nie tylko w bibliotekach…

Czytelniczy flash mob – czyli wspólne i głośne czytanie w dowolnych miejscach. Najbardziej popularne podczas wakacji na piknikach literackich czy w innych miejscach publicznych lub na łonie natury. Organizowany także w czasie trwania akcji książkowych np. na ulicach miast czy w centrach handlowych.

Cytaty na chodnikach, street art – by nadać miastu kulturalne oblicze literatury. W największych miastach można na chodnikach przeczytać cytaty pochodzące z książek najwybitniejszych autorów. Dla oka oczywiście street-art, czyli niezwykłe malunki ze złudzeniem o tematyce książkowo-literackiej. Po więcej odsyłamy do galerii zdjęć.

Murale książkowe – urozmaicają przestrzeń miast ale nie tylko. Zachwycają i skłaniają do myślenia. Popularne na zniszczonych budynkach, ale też na ścianach bibliotek. Najczęściej widnieje na nich sama grafika bądź tekst literacki. Zobacz także galerie bibliotecznych murali z całego świata.

Książka w podróży – ta forma jest najbardziej rozpowszechniona w pociągach oraz na dworach kolejowych. Umieszczone w półkach lub częściej w kartonach książki i czasopisma umilą czas podróży, a nawet ją przyspieszą. Przeczytaj więcej na ten temat.

Bookcrossing – wolne książki zawsze w modzie. Wolne także od opłat, od daty zwrotu. Nic tylko szukać, dzielić się z innymi i czytać. Więcej na temat tej akcji można przeczytać w tym artykule.

Mikrobiblioiteki – różnorodne kształty, niebanalne pomysły, dobra literatura i zabawa. Cała masa przykładów dostępna jest w tym artykule.

Bookmaty – automaty z książkami. Zamiast napoju czy przekąski wydają książkę. Można je coraz częściej znaleźć na lotniskach, dworcach czy na ulicach. Jedne płatne, drugie nie, jeszcze inne zamiast książek obdarowują przewodnikami po miastach albo codzienną gazetą.

Kawiarnie z książkami – nic lepszego być nie może dobra lektura i kawa. To idealny sposób na przyciągnięcie klienta o każdej porze dnia. Taka usługa to standard w większości dobrych lokalów. Trzeba przyznać, że niektóre księgozbiory są pokaźne, a lektury naprawdę wciągające, zaś same tytuły bardzo intrygujące.

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.