spot_img

Książka w podróży, czyli bookcrossing na polskich dworcach

Odjazd z książką z polskich dworców. Ruszyła akcja Książka w podróży, której celem jest popularyzująca książki i czytelnictwa. Na podróżnych czeka prawie 1000 bezpłatnych tytułów na specjalnie oznaczonych półkach bookcrossingowych. Wszystko to, by uprzyjemnić podróż pociągiem.

Jedyne co trzeba zrobić to wybrać tytuł i bezpłatnie zabrać książkę w podróż lub poczytać ją na miejscu w oczekiwaniu na przyjazd pociągu.

Uwaga, uwaga! Pasażerowie proszeni są o zabieranie przygotowanych dla nich książek, o zaczytywanie się nimi w podróży i… zostawianie w bezpiecznych (od deszczu i wiatru) miejscach, np. kawiarnia, kino, pub, teatr, galeria, pociąg, autobus itp. Mile widziane będzie także podrzucanie własnych książek na półki bookcrossingowe i do pociągów [źródło].

bookcrossing

Półki z książkami do uwolnienia można znaleźć na siedmiu polskich dworcach kolejowych tj. w Warszawie Centralnej i Wschodniej, Gdańsku Głównym, Gdyni Głównej, Katowicach, Poznaniu Głównym oraz we Wrocławiu Głównym. Bookcrossingowe półki z uwolnioną literaturą ustawione są w tzw. Nowych Biurach Dworca, czynnych codziennie w godzinach od 7 do 21. Dodatkowo regały mają swoich opiekunów, którzy chętnie doradzą i pomogą w wyborze książek.

Książka ma uprzyjemnić podróż po całej Polsce

Akcja została zainaugurowana na dworcu Warszawa Centralna. Półkę Książki w podróży otworzyła Jolanta Niwińska – ogólnopolski koordynator bookcrossingu. By zachęcić podróżujących do lektury zaproszono do wspólnego czytania z autorami.

bookcrossing

Chcesz wiedzieć jaką podróż przebyła książka?

Nic trudnego, ponieważ każda książka jest zarejestrowana na stronie akcji bookcrossing.pl. To tutaj po wpisaniu kodu z oznaczonej logo naklejką dowiemy się, gdzie zostawiono książkę i przeczytamy jej recenzję.

bookcrossing

Regał akcji Książka w podróży na dworcu w Poznaniu, fot. T. Kamiński

Czy możemy liczyć na uczciwość i dojrzałość czytelników? Przekonamy się dopiero za jakiś czas. Podobną akcję w 2012 roku prowadziły m. in. Koleje Śląskie.

Źródło zdjęć: 1, 2, 3.