spot_img

Bookcrossing bardzo bibliotecznie!

Bookcrossing powstał by uwalniać książki, a tym samym dawać innym radość czytania. Tegoroczne obchody Święta Wolnych Książek odbywają się także w bibliotekach. Towarzyszą im otwarcia nowych półek z książkami, happeningi, spotkania autorskie, wystawy oraz konkursy. Sprawdźmy jakie jeszcze pomysły mają biblioteki i gdzie można uwolnić książki.

Bookcrossing to ogólnopolska akcja uwalniania książek. Polega na pozostawianiu książek w dowolnych miejscach. Najbardziej spontanicznymi są ławki w parku, siedzenia w autobusach, przedziały podciągów czy parapety na wystawach sklepowych. Najczęstszą rozpowszechnioną formą są specjalne tworzone regały bookcrossingowe znajdujące się na terenie całego kraju. Do akcji może dołączyć każdy miłośnik literatury, który chce się podzielić radością czytania poprzez przekazanie książki innej osobie. Wszystko to bezpłatnie!

Dziś w ramach XI edycji Święta Wolnych Książek czeka nas wiele atrakcji. Lustro Biblioteki jako patronat akcji również zachęca do rozwijania czytelnictwa w formie bookcrosssingu. O tym jakie korzyści niesie ze sobą można przeczytać w tym artykule.

bookcrossing
Książki czekają na uwolnienie przy siedzibie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Miejscem uwalniania książek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej jest „Wolna Antresola”. Panuje tam całkowita wolność od regulaminów i niezależność. Pracownicy biblioteki, co roku przy okazji czerwcowego wydarzenia, wychodzą z książkami z budynku. Miejscem, do którego systematycznie dostarczane są książki (nie tylko w dniu uwolnionych książek), jest Szpital Wojewódzki. Ponadto w tym roku w ramach bookcrossingu zaopatrzona została biblioteka Zakładu Karnego w Koszalinie w książki, które spełnią zadania resocjalizacyjne i terapeutyczne.

bookcrossing

Biblioteka Miejska w Inowrocławiu zaprasza na zabawę w literackie zagadki „Wolne książki – szybkie skojarzenia”, gdzie bibliotekarze będą zachęcać młodzież i osoby dorosłe do czytania. Dodatkowo między Placem Klasztornym a ulicą Kilińskiego na jeden dzień powstanie Skwer Uwolnionej Książki. W ramach akcji „Zapakuj książkę do walizki” będzie można wymienić lektury, oddać przeczytaną i sięgnąć po nową książkę.

bookcrossing

W Ostrowcu Świętokrzyskim oddana do użytku zostanie pierwsza skrzynka bookcrossingowa. Współorganizatorem akcji jest Miejska Biblioteka Publiczna. Odbędą się również zabawy i konkursy czytelnicze, malowanie balonów i uwalnianie swoich marzeń, czytanie ulubionych tekstów, uwalnianie swoich książek, a do tego przedstawienia teatralne.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach na miłośników książek czeka ekspozycja tematyczna na temat Bookcrossigu oraz książki, które „chcą być uwolnione”. Ponadto odbędzie się lekcja biblioteczna pod hasłem „BOOKCRSOSSING – radość czytania”.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu włączając się w wydarzenie zaprasza do wzięcia udziału w akcji UWOLNIJ MAKUSZYŃSKIEGO w 130. rocznicę urodzin tego znakomitego pisarza i krytyka teatralnego. Na każdego, kto w tym dniu weźmie udział w akcji przynosząc do siedziby biblioteki trzy różne tytuły utworów Kornela Makuszyńskiego, czekają upominki. Natomiast 18 czerwca przyniesione książki uwolnione zostaną w kilku miejscach Łowicza.

bookcrossing
Regał bookcrossingowy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie

Zapraszamy aktywnych i kreatywnych czytelników do włączenia się w uwalnianie książek!

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5.