Każda biblioteka ma zapominalskich użytkowników. By przyciągnąć tych, którzy zalegają z terminowym zwrotem wypożyczonych zbiorów i dać im nową szansę na korzystanie z biblioteki ogłoś akcję „Oddaj bez kary”. Jednorazowe zwolnienie z kar to same plusy. Biblioteka odzyska zbiory, podniesie statystyki odwiedzalności, odzyska użytkownika i ociepli swój wizerunek. Wykorzystaj do tego popularność Black Friday, Tydzień Zakazanych Książek, zbliżające się Mikołajki lub inne wydarzenia. Akcję „Oddaj bez kary” można wprowadzić też na stałe, szczególnie w czasach inflacji.
Oddaj bez kary
Zaproponuj akcję „Oddaj bez kary”. Nie pisz o amnestii, abolicji, bo wystraszysz odbiorców. Zasady również przedstaw w sposób prosty, nie urzędniczy. Nie pytaj czytelnika o powody zapominalstwa i nie oceniaj. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, którzy być może boją się konsekwencji ze strony swoich opiekunów lub lękają się o wystosowanie prośby o uregulowanie rachunku np. z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziny. Powodów może być wiele i nie każdy będzie pozytywny.
Czytelnikom zalegającym z karami często towarzyszy zażenowanie i niechęć spojrzenia w oczy bibliotekarzowi, więc dla osób skrytych zaproponuj zwrot bezkontaktowy do wrzutni. Jeśli nie masz takiego (drogiego) urządzenia, możesz postawić wózek, pojemnik w holu biblioteki lub udostępnić skrytki w szatni. Znam przykłady zagraniczych bibliotek, które dawały zapominalskim małe upominki lub organizowały akcję spłaty zadłużenia czytelników poprzez zebranie środków od sponsorów. Może warto o tym pomyśleć?
Są czytelnicy, którzy zwlekali z oddaniem książek przez kilka lat, dlatego w ramach akcji zachęć ich do zobaczenia nowej biblioteki (w różnym tego słowa znaczeniu) i przekonaj do korzystania z różnorodnej oferty.
Materiały promocyjne
Skorzystaj z poniższego tekstu na kolorowym tle, plakatu i grafik. Tekst i grafiki możesz modyfikować, tj.: dodać nazwę i logotyp swojej biblioteki. Jeśli spodobał Ci się projekt grafik będzie mi miło, jeśli oznaczysz Lustro Biblioteki w social mediach i na stronach internetowych.
ODDAJ BEZ KARY
Biblioteka zaprasza ponownie! Przez cały tydzień możesz oddać przetrzymane książki/inne zbiory bez kar.
Bibliotekarz anuluje wszystkie zaległe kary / Jeśli chcesz uniknąć krępującej rozmowy skorzystaj z naszej wrzutni.
Zaoszczędź sobie kłopotu i pieniędzy, a innym pozwól przeczytać książkę, która kurzy się na Twojej półce.
Otwórz nowy rozdział w bibliotece i miej czyste konto.
Korzystaj dalej z możliwości, jakie daje Twoja biblioteka. A jest z czego wybierać, bo mamy nowe książki, rozdajemy darmowe kody do e-booków i audiobooków, zapraszamy na wiele wydarzeń i spotkania z fantastycznymi osobami.
Przekonaj się sam, przyjdź do nas i pamiętaj, że bibliotekarz nigdy nikogo nie ocenia.
Nie zwlekaj – akcja trwa do […]. Zapraszamy!
Dodatkowe inspiracje
Jak wspominałam na początku: każda biblioteka ma zapominalskich użytkowników. W ramach akcji możesz nawiązać do innych historii nieterminowych zwrotów książek, które miały miejsce w Polsce i za granicą. Kilka przykładów tu:
- Prawie 100 lat zajął zwrot książki do biblioteki
- Książka „40 minut spóźnienia” oddana po 100 latach
- Wyjątkowa historia 69-letniego wypożyczenia książki
- Suwałki: po 65 latach zwrócono książkę do biblioteki
- Zwrot książki z 73-letnim opóźnieniem! Kara za przetrzymanie równie wysoka
- Niecodzienny zwrot książek po 37 latach
Opisy ciekawych przypadków zwrotów lub zapominalstwa możesz przesłać do mnie e-mailem na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Jeśli zbierze się dużo materiału, to nie wykluczam kolejnego tekstu.
Do urozmaicenia akcji można wykorzystać skojarzenia, popularne zwroty, memy, motyw checklisty z plusami/minusami lub bohaterów literackich. Pamiętaj tylko, by nie naruszyć praw.
Prostym pomyłem do wykorzystania jest też aranżacja akcji w klimacie kryminału. Zaaranżuj ściankę do zdjęć policyjnych, przygotuj tablice ze śmiesznymi (pod)tekstami (ale może bez ostatnio cenzurowanego słowa kys) i zaproś zapominalskich do uwiecznienia chwili w humorystyczny sposób (ale nie zmuszaj). Zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych przyciągną kolejnych zainteresowanych, a akcja nabierze nowego wymiaru.
(pod)teksty do wykorzystania
- Wyczyściłem konto… biblioteczne
- Mój limit wypożyczeń się skończył
- Trochę się zaczytałem…
- Dziś jestem bezkarny!
- Popełniłem zbrodnię + druga tablica i nie było kary
- Bibliotekarka powiedziała, że kończy mi się czas…
- W tej bibliotece mają niezły towar + druga tablica ale trzeba oddać
- Odkryłem prolongaty + druga tablica teraz nie przetrzymuję
- Podobno biją (się) za te nowości, więc oddałem
- Uwolniłem się i oddałem książkę… po 6 miesiącach! + druga tablica W torbie mam kolejną.
- Przyznaję się + inne tablice Czytałem do późna
- Za czytanie nie zamykają!
- Na szczęcie tylko czytam kryminały
- Skazana/y na książki
- Przypomniałem sobie… po terminie. A Ty?
- Zostań bohaterem jak ja i oddaj zaległe książki
- Przybyłem, oddałem i wypożyczyłem
- Oddałem. Już nie musisz czekać!
- Nie czekałem na wezwanie
- Nie zawaham się tego zwrócić + druga tablica po przeczytaniu
- inne tablice z napisami czytelników.
Powodzenia! Zachęcam do nadsyłania relacji i zdjęć do Lustra Biblioteki 🙂