spot_img

Wyjątkowa historia 69-letniego wypożyczenia książki

Do księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku powróciła wypożyczona 69 lat temu książka. To długoterminowe wypożyczenie z ciekawą historią stałego czytelnika. O komentarz poprosiłam bibliotekę.

Ponad 25 tysięcy dni użytkowania

Na początku lutego 2022 roku pan Stefan, czytelnik biblioteki, zwrócił książkę ,,Utwory wierszowane w wyborze” Ignacego Krasickiego. Nie było to jednak zwykłe wypożyczenie, ponieważ książka była „użytkowana” przez czytelnika od 1953 roku.

– Pan Stefan jest stałym czytelnikiem naszej biblioteki, odwiedza nas co miesiąc. Książkę wypożyczył jeszcze, kiedy biblioteka mieściła się w innej lokalizacji, wiele lat temu, na ulicy Pionierskiej. Pozycja, którą miał wypożyczoną nie była przetrzymana, pan Stefan regularnie ją przedłużał. Co kilka miesięcy przynosił do biblioteki i pokazywał paniom w Wypożyczalni dla dorosłych w jakim jest stanie, a następnie wypożyczał ponownie. Nie jest to pozycja, na którą wyrażali zapotrzebowanie inni czytelnicy, dlatego możliwe było tak długie wypożyczenie – mówi Agata Należyty z biblioteki.

– Niesamowite wspomnienia związane z książką oraz życiem naszego czytelnika są nie do opisania – podała biblioteka na swoim Facebooku dzieląc się ciekawostką. – Książka jest w bardzo dobrym stanie, obłożona w ten sam papier z 1953 roku, w którym została wypożyczona – dodano.

Teraz książka zostanie skatalogowana i włączona ponownie do księgozbioru.

Biblioteka nie stosuje kar

Zapytałam również o podobne sytuacje i o wysokość kar za przetrzymywanie książek w bibliotece. W przypadku pana Stefana nie można było naliczyć kary, bo książka była skrupulatnie oddawana, a następnie ponownie wypożyczana zgodnie z obowiązującymi zasadami na przestrzeni 69 lat. W Giżycku bibliotekarze są mile nastawieni do swoich czytelników, o czym świadczy poniższy komentarz.

– O karze za przetrzymanie nie może być mowy. Ciężko mi powiedzieć jaka kara mogłaby wchodzić w grę przy przetrzymaniu książek przez tak długi czas. W naszej bibliotece stosujemy dosyć nietypową zasadę, nie naliczamy kar za każdy dzień przetrzymania. Czytelnik, który otrzyma listowne upomnienie o konieczności oddania książek ma obowiązek zwrócić bibliotece 2 znaczki i kopertę. Stosujemy taką zasadę, ponieważ najbardziej zależy nam na powrocie książek do biblioteki, a nie na karaniu czytelników. Oczywiście jak w każdej bibliotece, także i u nas zdarzają się czytelnicy, którzy nie zwracają książek nawet po kilka lat. Czasem takie książki zostają podrzucone w korytarzu biblioteki, czasem zostają przesyłane pocztą, a czasem nigdy do nas nie wracają. Każdego roku w maju, z okazji Miesiąca Bibliotek, organizujemy akcję amnestii kar. Można wtedy oddać książkę do biblioteki bez żadnych reperkusji – mówi Agata Należyty.


Źródło zdjęć: MBP w Giżycku