spot_img

Książka „40 minut spóźnienia” oddana po 100 latach

Książka „Forty Minutes Late” została oddana do biblioteki po 100 latach. Wbrew tytułowi książki osobie, która ją wypożyczyła nie śpieszyło się z oddaniem. Dopiero w ramach amnestii organizowanej przez bibliotekę publiczną w San Francisco książka trafiła z powrotem do księgozbioru.

40 minut spóźnienia

To kolejna historia nieterminowego zwrotu. Tym razem w rolę osoby wyznającej powiedzenie „lepiej późno niż wcale” wcielił się Johnson Webb. W piątek 13-stego Johnson oddał książkę o zabawnym w tej sytuacji tytule „40 minut spóźnienia” do filii Park biblioteki publicznej w San Francisco.

Książka „Forty Minutes Late” autorstwa Francisa Hopkinson Smith wydana w 1909 roku to zbiór 22 opowiadań. W 1917 roku tym tytułem zainteresowała się Phoebe Webb, praprababcia Johnosona.

Historia nieoddania

Mogłoby się wydawać, że opowiadania tak przypadły do gustu Pani Webb, że postanowiła czytać je nieco dłużej niż przewiduje okres wypożyczenia ustalony w regulaminie biblioteki. Phoebe Webb mogła równie dobrze zapomnieć o zobowiązaniu odkładając książkę po przeczytaniu na regał.

Tym razem historia ukazała inne okoliczności, które wpłynęły na termin nieoddania książki wypożyczonej w 1917 roku. Johnson Webb gdy odnalazł książkę postanowił sprawdzić historię rodziny. Okazało się, że jego praprababcia zmarła tydzień przed wskazaną datą na zwrot książki. Jednak nikt wówczas nie miał czasu zająć się tą sprawą. Przez Johnsona sprawa to została uznana za ważną.

książki

Prawie 4 tysiące dolarów

Pracownicy biblioteki nie kryli zdziwienia, jednak z wielką radością przyjęli książkę. W 2017 roku kara za przekroczenie terminu zwrotu książki została ustalona na 10 centów za każdy dzień zwłoki. Oznacza to, że Johnson Webb musiałby zapłacić za zapominalstwo swojej praprababci aż 3 650 dolarów. W ramach programu „Fine Forgiveness Program” trwającego w San Francisco Public Library Johnson został zwolniony z zapłaty tak wysokiej kary. Jego rachunek w ostateczności opiewał na kwotę 5 dolarów.

Od 3 stycznia 2017 roku w ramach trwającej amnestii do biblioteki zwrócono już 2 000 książek.

Źródło zdjęć: Santiago Mejia, The Chronicle