Trwa nabór wniosków do programu „Czasopisma” na rok 2025. Wnioski można składać do 16 grudnia 2024 roku. Sprawdź, jak można otrzymać dofinansowanie i jakie projekty zrealizować. Zachęcam do zapoznania się ze wskazówkami (w formie infografiki oraz pytań i odpowiedzi), jakie zawarłam na stronie programu w ramach serwisu „Dofinansowania dla bibliotek”. Po przeanalizowaniu dokumentów programowych wprowadzono sporo zmian.
Czasopisma
Program służy dofinansowaniu czasopism kulturalnych o istotnym znaczeniu społecznym. Jego celem nadrzędnym jest udostępnienie czytelnikom wartościowych publikacji autorskich, profesjonalnie opracowanych edytorsko, wpisanych w unikalny, cyklicznie i konsekwentnie realizowany profil programowy. Program ma wspierać jakość pracy redakcyjnej – pozwolić na budowanie partnerskich relacji pomiędzy autorami i zespołami redakcyjnymi, umożliwiać procesy wydawnicze wymagające perspektywicznego planowania. Ma zachęcać do budowania relacji z czytelnikami oraz do poszukiwania nowych odbiorców. Pamiętając, że aktywnie działające czasopismo pełni rolę kulturotwórczą, chcielibyśmy, aby dofinansowywane projekty wyróżniały się odpowiedzialnością za jakość prowadzonej za ich pośrednictwem debaty. Program pozwala wzmocnić głos środowisk, których pespektywę estetyczną czy społeczną dane czasopismo dostrzega/reprezentuje, ale jego zadaniem jest równocześnie tworzenie warunków do społecznego dialogu, przeciwdziałanie gettoizacji oraz instrumentalizacji kultury. Zależy nam także, by dofinansowane czasopisma dbały o środowisko pracy – zapewniały równość kobiet i mężczyzn, respektowały wrażliwość i potrzeby grup defaworyzowanych.
Wskazówki dla bibliotekarzy
W serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” znajdziesz informacje przydatne do pisania wniosku, najważniejsze dane, sposób oceny wniosków, koszty kwalifikowane i inne pomocne wskazówki.
Regulamin jest dostępny na stronie www.gov.pl/web/kultura.
Źródło zdjęć: freepik.com