spot_img

Dzień Domeny Publicznej

To święto corocznie obchodzone 1 stycznia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę domeny publicznej w kulturze i propagowanie wiedzy z zakresu prawa autorskiego. Tradycyjnie wraz z początkiem roku do domeny publicznej trafiły utwory wielu twórców, w tym również pisarzy i poetów. Z listą ich nazwisk można zapoznać się na stronie Wikipedii. Wśród polskich nazwisk wymieniono m.in.: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kornela Makuszyńskiego i Juliana Tuwima.

Założenia święta są dobrą okazją do całorocznego zorganizowania w bibliotece lekcji o prawie autorskim lub warsztatów korzystania z legalnych źródeł, w tym m.in. bibliotek i archiwów cyfrowych.

Lista 300 bibliotek cyfrowych

Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.

Aplikacja mPOLONA

Zrób niespodziankę swoim czytelnikom i poleć darmową aplikację mPOLONA z dostępem do milionów publikacji! Gotowe materiały do pobrania i udostępnienia umieszczam poniżej.

Patroni roku 2024

Uhonorowani zostali m.in.: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz. Zobacz listę patronów roku 2024.

Źródło zdjęć: freepik.com – creativeart