mPOLONA – miliony zbiorów cyfrowych za darmo w twoim telefonie

Zrób niespodziankę swoim czytelnikom i poleć darmową aplikację mPOLONA z dostępem do milionów publikacji! Gotowe materiały do pobrania i udostępnienia umieszczam poniżej.

Aplikacja mPOLONA

Biblioteka Narodowa udostępniła bezpłatną aplikację mPolona, która jest mobilną wersją największej w Polsce biblioteki cyfrowej polona.pl. To dostęp do prawie 4 milionów obiektów cyfrowych w wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut, druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.

Polona.pl jest obecnie nie tylko największą biblioteką cyfrową w Polsce, ale też jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego 24/7. Od grudnia 2023 roku dostępna za również za pośrednictwem aplikacji mPOLONA do pobrania na urządzenia z systemami iOSAndroid.

Dzięki mPOLONA można:

• przeszukiwać bogate zasoby biblioteki cyfrowej polona.pl, w tym zbiory BN i innych współpracujących instytucji
  • czytać i przeglądać publikacje online w wysokiej jakości
  • filtrować wyniki wyszukiwania i odnajdywać kolejne 'perełki’
  • przeglądać czasopisma poprzez wygodny kalendarz lub wybór egzemplarzy ze struktury
  • słuchać audiobooków (zobacz listę)
  • pobierać obiekty cyfrowe na swoje urządzenie i czytać offline
  • odkrywać tematyczne kolekcje cyfrowe
  • eksplorować dobra kultury
  • uzyskiwać szybką informację o publikacjach poprzez metadane
  • udostępniać zdigitalizowane publikacje
  • przeglądać wyselekcjonowane obiekty na stronie głównej
  • sprawdzać historię ostatnio przeglądanych obiektów cyfrowych
  • otrzymywać rekomendację sugerowanych obiektów do zobaczenia
  • sprawdzać stare katalogi kartkowe
  • dodawać zakładki i notatki do obiektów (wymagane logowanie)
  • oznaczać obiekty jako swoje ulubione (wymagane logowanie)
  • tworzyć kolekcje cyfrowe (wymagane logowanie)
  • personalizować swoje konto (wymagane logowanie)
  • i wiele więcej.

Jak zapowiedzieli twórcy aplikacji, wkrótce zostanie też udostępniona nowa wersja wyszukiwarki, która znacznie poszerzy możliwości eksploracji zasobów polona.pl.

Poniżej film, który prezentuje interfejs i wybrane funkcjonalności.

Materiały do pobrania

Film możesz pobrać i udostępnić pod warunkiem:

Film udostępniam tylko do użytku niekomercyjnego.

Powyższy tekst z sekcji „Aplikacja mPOLONA” i grafikę możesz wykorzystać również pod warunkiem podania źródła i linku.

Zapraszam również na wirtualną wycieczkę po nowych czytelniach Biblioteki Narodowej!

Źródło zdjęć i filmu: Barbara Maria Morawiec