spot_img

4 pomysły na świąteczne akcje dla czytelników

Biblioteczny kącik świąteczny

– Kącik z kominkiem robi furorę wśród naszych czytelników i odwiedzających bibliotekę, robią sobie przy nim zdjęcia i zgarniają świąteczne zakładki. Nawet Mikołaj wpadł do naszego komina – mówi Patrycja Bednarska, dyrektor GBP w Tuszowie Narodowym. – Kominek został zrobiony z kartonów, każda cegiełka wycięta, naklejona i pomalowana. Palenisko to taśma led, bibuła i brzozowe drewienka. Okno również z tektury i pejzażu z wydruku. Całość przyozdobiona gałązkami iglastymi z naszego bibliotecznego podwórka – dodaje.

Elf on the Shelf

– A co gdyby w bibliotece, pomiędzy półkami, zaczęły grasować małe elfy przygotowujące nas na zbliżające się święta Bożego Narodzenia? Byłyby grzeczne czy wymyślałyby przeróżne psikusy? Przekonajcie się sami! Już 6 grudnia światło dzienne ujrzy magiczna wystawa „The Elf on the Shelf” – zaprasza filia nr 1 MBP w Kaliszu.

Spora gromadka małych czytelników ze Szkoły Podstawowej „Jagiellończyk” w Kaliszu wzięła udział w elfiastej sesji zdjęciowej we wnętrzach Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Ich psoty uwieczniła na zdjęciach fotografka Anita Haduch.

– Dlaczego „Elf na półce”? To zwyczaj, który w Polsce zyskuje coraz to większą popularność. Tradycja pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jej inspiracją jest książka „The Elf on the Shelf”, którą napisały wspólnie Carol Aebersold i jej córka Chanda Bell. Według nich każde dziecko ma własnego elfa, chociaż nie wszystkie o tym wiedzą. Mały wysłannik Świętego Mikołaja podgląda całą rodzinę podczas przygotowań do Świąt. Jeśli dziecko znajdzie swojego elfa, wtedy zaczyna się magia… Elf zostaje posadzony na tytułowej półce i ożywa, a każdej nocy składa raport Świętemu Mikołajowi. Elf codziennie zmieniał półkę, jednak dzięki kreatywnym rodzicom, mały wysłannik, gdy wszyscy jeszcze spali, zaczął psocić, a efekty jego poczynań można oglądać każdego poranka – tłumaczy Robert Kuciński, dyrektor.

Książkowy kalendarz adwentowy

Każdego roku wiele bibliotek wykorzystuje pomysł kalendarza adwentowego do promocji czytelnictwa. Prostym pomysłem z Lustrem Biblioteki podzieliła się Biblioteka Miejska w Łebie.

– Chcemy pokazać, że pięknie zapakowana książka jest super atrakcją i niespodzianką. Tym sposobem, zachęcamy nowe osoby, jak również naszych stałych czytelników do odwiedzin biblioteki w okresie przedświątecznym. Każdy moment jest dobry aby zaprzyjaźnić się z książką! – mówi Dorota Reszke. – Zabawa polega na tym, że od 1 grudnia do końca Adwentu, każdego dnia, pierwsza osoba która odwiedzi bibliotekę zrywa z kalendarza książkę-niespodziankę i zabiera ją do domu – dodaje.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kijewie Królewskim zaproponowała nieco inny kalendarz.

– W naszej bibliotece w tym roku zadania adwentowe zostały ukryte w szufladkach katalogowych. Kalendarz funkcjonuje również w wersji online w genially – dla osób, które nie mogą codziennie nas odwiedzać – mówi Anna Piotrowska.

Mikołaj czeka w bibliotece!

Do Filii nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim im. Zbigniewa Herberta zawitał już Mikołaj. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i spotkania z tym wyjątkowym gościem – mówi Marcelina Mierzejewska.

Jeszcze więcej inspiracji!

Inne pomysły z poprzednich lat:

  • List do Mikołaja / Wypożycz nas na Święta
  • Znajdź swój prezent
  • Poszukiwania choinek między regałami
  • Iglaste opowieści
  • Upcykling ozdób
  • Manufaktura Świętego Mikołaja
  • Świąteczne zda(e)rzenie

znajdziesz tutaj. Warto też polecić trzy pomysły na mikołajkowe strefy w bibliotece.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek, freepik.com – gpointstudio