spot_img

11 świątecznych atrakcji dla czytelników

Bibliotekarze w okresie świątecznym przygotowali wiele atrakcji dla swoich czytelników. Do świąt jest jeszcze tydzień, więc można zorganizować podobne niespodzianki. Pomogą w tym poniższe inspiracje.

List do Mikołaja / Wypożycz nas na Święta

Akcja skierowana jest do najmłodszych polega ona na napisaniu życzeń do Mikołaja. W filii bibliotecznej w Chudowie czeka specjalna świąteczna skrzynka na listy. Co trzeba zrobić aby przystąpić do akcji? Bibliotekarze precyzują: przyjść do biblioteki, przynieść gotowy list lub napisać go na miejscu, wrzucić do skrzynki. Następnie wszyscy są zachęcani do wypożyczenia książki, a w zamian otrzymują niespodziankę od Mikołaja. Wszystkie kartki zostany przekazane Mikołajowi podczas imprezy lokalnej „Mikołajki z przytupem”.

Pani Monika Organiściok kustoszka „Izby Łod Starki” zaprasza czytelników i czytelniczki do wypożyczenia książek na święta. Kampania promocyjna z plakatami zamieszczana jest w mediach społecznościowych na facebooku Biblioteki Gierałtowice oraz w przestrzeni publicznej.

Znajdź swój prezent

Nie lada wyzwanie dla czytelników zapewniła Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka Pod Atlantami”. Na regałach w wypożyczalni głównej Mikołaj zostawił kilka prezentów.

Książka niespodzianka / Poszukiwania choinek między regałami

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie przygotowali w wypożyczalni dla dorosłych po książce niespodziance, którą można wypożyczyć. Pod papierem kryje się jedna z ostatnio zakupionych nowości wydawniczych. Z kolei małych i ciut większych czytelników zaproszono do poszukiwań między regałami adwentowych choinek, w których kryją się zadania i ciekawe cytaty.

Wystawa

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na wystawę „Święta w powojennej Włodawie”. Ekspozycja składa się z pamiątek związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia w okresie PRL, począwszy od ozdób choinkowych, poprzez bogatą kolekcję kart świątecznych, aż do przedmiotów ofiarowywanych swoim bliskim, czyli popularnych prezentów.

Iglaste opowieści

Święta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle to spotkanie Klubu Czytających Rodzin. Jego członkowie przy lekturze świątecznych opowiadań mogą wkroczyć w ten wyjątkowy czas oczekiwania. W zaczarowany świat kolorowych ozdób choinkowych, ciepłych wigilijnych potraw i niezwykłych prezentów, wprowadziło opowiadanie Anity Głowińskiej „Kicia Kocia i Nunuś – Idą święta!”. Używając kolorowych farbek i tektury wyczarowane zostały świąteczne drzewka ozdabiane według własnej fantazji. Nie mogło zabraknąć też świątecznych prezentów. Bibliotekarze mają nadzieję, że otrzymane książki i słodycze umilą klubowiczom przedświąteczne chwile.

Papier świąteczny / Upcykling ozdób

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy takimi słowami zachęca czytelników do przyjścia w progi filii: „Kompletujesz świąteczne prezenty dla bliskich? Nie masz czasu biegać za papierem ozdobnym? Już nie musisz! Przy okazji wizyty w naszych placówkach bibliotecznych weź ze sobą papier świąteczny! Tyle, ile Ci potrzeba! Pytaj o papier naszych bibliotekarzy! Mamy to!”.

Dekoracje świąteczne można było tworzyć podczas rodzinnych warsztatów dla osób ze szczególnymi potrzebami czy w trakcie spotkania „Upcykling dla każdego” w wypożyczalni nr 142, gdzie powstawały trójwymiarowe ozdoby. To nie jedyne bożonarodzeniowe aktywności w bemowskich bibliotekach.

Manufaktura Świętego Mikołaja

Kilka fili Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach inspiruje następująco:

  • świąteczne stroiki wykonane przez pracowników (Filia nr 2)
  • świąteczne prezenty dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach (Filia nr 3)
  • sąsiedzkie ubieranie choinki z mieszkańcami osiedla Herby (Filia nr 4)
  • mikołajkowe spotkania w przedszkolach (Filia nr 5)
  • Manufaktura Świętego Mikołaja – dekorowanie świątecznych pierników z rodzinami ukraińskimi (Filia nr 9)
  • świąteczne warsztaty plastyczne (Filia nr 10)
  • świąteczne przedstawienia dla dzieci (Filia nr 11).

Świąteczne zda(e)rzenie

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie literackim „Świąteczne zda(e)rzenie”. Celem konkursu jest napisanie opowiadania dotyczącego świąt Bożego Narodzenia. Jest jednak pewien haczyk, gdyż tekst musi zawierać ustalony zestaw wyrażeń. W tym roku są to zwroty: stary szpic na choinkę zasmucił się nieco, entuzjastyczny łapacz pcheł, zamieć to za mało…, „Nos” zapodział się w bibliotece, a odważ się tylko dziki reniferze!, świąteczny nastrój prysł, wiele i niewiele, za pazuchę i w nogi.

Jeszcze więcej inspiracji!

Więcej tegorocznych inspiracji na dekoracje regałów, lad i wnętrz biblioteki w świątecznym wydaniu znajdziesz w GALERII.

Źródło zdjęć: mat.pras., BCKSiT w Debrznie (lead)