Jest piękna, funkcjonalna, wyposażona w dużą ilość sprzętu komputerowego i audiowizualnego oraz przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz bogatego księgozbioru zaoferuje ciekawe spotkania i warsztaty z możliwością transmisji on-line lub wideorejestracją. W poniedziałkowe przedpołudnie, 28 sierpnia, uroczyście otwarto wyremontowaną Filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Poniżej relacja z otwarcia nadesłana przez MBP.
Całościowy remont filii to radosny moment nie tylko dla biblioteki, ale przede wszystkim dla miłośników literatury oraz ludzi, dla których kultura Kalisza jest najważniejsza. W infrastrukturze miejskiej biblioteki w ostatniej dekadzie udało się poprawić wygląd Filii nr 5 przy Złotej, wyremontować Filię nr 3 przy Krótkiej oraz Filię nr 9 przy Serbinowskiej. Otwarto Filię nr 6 w Szczypiornie oraz zmieniono wyposażenie Filii nr 16 przy Wyszyńskiego, która ucierpiała z powodu wybuchu bankomatu. W tym roku MBP zaadaptowała Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną na potrzeby biura dyrekcji i administracji oraz zakładowego archiwum i magazynu prasy.
Jest zatem Filia nr 1 siódmą placówką z 13 budynków, którymi zarządza, godną oczu klienta-czytelnika XXI wieku. Remontu wymagają jeszcze filie nr 2 przy Serbinowskiej oraz nr 4 przy alei Wolności, a także pałacyk przy Legionów i budynek przy Łaziennej.
– Niechaj dzisiejsze otwarcie odmienionej Filii nr 1 nie będzie momentem spoczęcia na laurach, ale zachętą dla decydentów do całkowitego wprowadzenia biblioteki w XXI wiek, bo załoga Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka już tam jest, ale potrzebuje wygodnych, estetycznych i funkcjonalnych wnętrz oraz nowej technologii, która – wbrew opiniom niektórych – nie jest wrogiem czytelnictwa, lecz wsparciem dla szeroko pojętej humanistyki cyfrowej – powiedział Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.
Odrobina historii
W chwili otwarcia, w czerwcu 1962 roku, Filia nr 1 była pierwszą samodzielną filią biblioteczną w Kaliszu, a do tego zorganizowaną w sposób nowoczesny, bowiem korzystający z biblioteki czytelnicy mieli wolny dostęp do półek i możliwość korzystania z czytelni czasopism. Rok później przy Filii nr 1 uruchomiono też oddział dla dzieci. Z wyjątkiem stolarki okiennej, którą wymieniono w latach 80. oraz toalety, którą odrobinę przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych w latach 90., filia przy Górnośląskiej istniała w zasadzie w niezmienionym wyglądzie od sześciu dekad. Próbę jej wyremontowania podjął poprzedni dyrektor, Adam Borowiak, ale wybuch bankomatu spowodował skupienie na Filii nr 16 i pochłonął zaplanowane fundusze. Kilka lat temu powstał jednak projekt, którego autorem był Łukasz Janowski. Za jego realizację, znalazłszy fundusze, zabrał się obecny dyrektor biblioteki, Robert Kuciński.
Remont nie bez przeszkód
Pandemia COVID, skomplikowane procedury oraz zawirowania na rynku materiałów budowlanych miały ogromny wpływ na przesuwanie terminu rozpoczęcia prac remontowych. Ostatecznie pod koniec listopada 2022 roku wywieziono z Filii nr 1 księgozbiór, a w grudniu do placówki wkroczyła ekipa remontowa. We wnętrzach zostało zmienione dosłownie wszystko, poza stolarką okienną. Wyburzono ściankę pomiędzy toaletą a pomieszczeniem gospodarczym, tworząc wygodną toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Usunięto także ścianę pomiędzy dawną czytelnią a gabinetem kierownika na potrzeby Strefy Spotkań.
Projektant Łukasz Janowski wsłuchał się w nowe potrzeby bibliotekarzy i czytelników, dał się wciągnąć w historię Górnośląskiej i w myślenie o bibliotece XXI wieku. Obok mebli, nie tylko pięknych, ale także funkcjonalnych, kryjących mnóstwo wygodnych siedzisk, szaf, szafek, skrytek, pozwalających schować dokumenty, akcesoria warsztatowe i materiały animacyjne, rozkładane stoły i sztaplowane krzesła, drugim ważnym elementem tej placówki jest wyposażenie w sprzęt komputerowy i audiowizualny, m.in. w komputer dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dwa duże dotykowe monitory. Jeden z nich, usytuowany w Strefie Spotkań, połączony jest z kamerą i daje szansę streamingu, prowadzenia spotkań i warsztatów live lub ich wideorejestracji.
Filia „Górnośląska”
Wyremontowana placówka jest połączeniem nowoczesnego wyglądu i wyposażenia z szacunkiem dla miejsca, w którym jest usytuowana i dla lokalnej historii związanej z jedną z najważniejszych kaliskich ulic. Filia „Górnośląska” ma opowiadać w rozmaity sposób dzieje tej miejskiej arterii. W holu zawisła impresyjna wystawa, a ściany wypożyczalni pokryte są tapetami ze zdjęciami. Biblioteka otrzymała w darze od stowarzyszenia Kalisz Literacki film zatytułowany „Górnośląską na zachód, Górnośląską na wschód” autorstwa Arkadiusza Pacholskiego i Erwina Rząda. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom i nowoczesnej technologii bibliotekarze będą mogli realizować kameralne spotkania, seanse i warsztaty.
– Te zadania powierzam młodemu zespołowi, osobom, które już w dużej mierze sprawdziłem na poligonie wydarzeń interdyscyplinarnych – podkreślił na otwarciu dyrektor Kuciński. Kierownikiem filii został Michał Hynas, prowadzący od kilku lat Dyskusyjny Klub Książki, autor wideobloga „Lektury Michała”. Pozostali pracownicy to Gabriela Jaśkiewicz, specjalistka od social mediów, która wkrótce powoła do życia Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży, oraz Joanna Koralewska, której zadaniem jest rozwój jednego z najpopularniejszych oddziałów dla dzieci w kaliskiej bibliotece.
Uroczysta inauguracja
Podczas otwarcia Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, podziękował nie tylko projektantowi oraz wszystkim firmom zaangażowanym w realizację remontu, ale także osobom, które pomogły bibliotece, dzieląc się swym doświadczeniem i wiedzą, m.in. pracownikom kaliskiego magistratu i MZBM. Wszyscy otrzymali unikalne prezenty – własne monogramy zapisane złotym atramentem przez nadwornego skrybę kaliskiej biblioteki, Mateusza Halaka.
– Gorące podziękowania należą się niemal całej załodze MBP. Nie będę wymieniał wszystkich nazwisk, bo nie sposób, ale proszę sobie wyobrazić spakowanie i rozłożenie ponad 22 tysięcy książek. To jest ponad 10 ton – podkreślił dyrektor Kuciński. – Ukłony należą się także działowi finansowemu, administracji, informatykowi, wielu bibliotekarzom, którzy wsparli zespół Filii nr 1 w dziele układania i rejestracji księgozbioru.
Koszt całkowity przedsięwzięcia, uwzględniający nie tylko remont i nowe wyposażenie, ale także m.in. dwukrotny transport księgozbioru wyniósł blisko 600 tysięcy złotych.
Aby na dobre wygnać PRL z tej biblioteki, zrezygnowano z przecięcia biało-czerwonej wstęgi na rzecz konwencji rodem z nowoczesnych programów telewizyjnych o budowlanych metamorfozach. Dyrektor biblioteki wraz z projektantem i wiceprezydentem rozerwali wydrukowane w dużym formacie zdjęcie starego wnętrza, które zasłaniało wejście do wyremontowanego wnętrza.
Źródło zdjęć: mat.pras. MBP Kalisz