spot_img

Kaliska biblioteka otworzyła swoje podwoje po wybuchu bankomatu

Filia nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu została otwarta dla czytelników 2 czerwca. Biblioteka przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 15, mimo niewielkiej przestrzeni, była najczęściej odwiedzaną filią w mieście. W ciągu miesiąca korzystało z niej ponad tysiąc czytelników. Wybuch bankomatu mieszczącego się na ścianie budynku zatrzymał intensywną działalność biblioteki na osiedlu Dobrzec.

Fala uderzeniowa, która powstała podczas eksplozji spowodowała poważne uszkodzenia wnętrza, wyposażenia i księgozbioru. Pył szklany wypełniał całe pomieszczenia – włącznie z książkami, które musiały zostać poddane specjalistycznemu oczyszczeniu. Część księgozbioru ucierpiała nieodwracalnie i tu z pomocą Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu przyszli: Departament Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytucje, organizacje, fundacje, wydawnictwa, redakcje, biblioteki i kaliszanie.

Akcja #BookChallengeKalisz, zainicjowana przez Tomasza Jeżyka i Fundację Bread of Life, aktywowała mieszkańców miasta i nie tylko do zakupu książek na rzecz Filii nr 16. Duże wsparcie finansowe wpłynęło także od Fundacji Banku PKO, która przeznaczyła 4 tys. złotych na odbudowę księgozbioru dziecięcego. Pomogli również lokalni dziennikarze, którzy rozpoczęli społeczną akcję pomocy Filii nr 16, zachęcając do wpłat na rzecz dotkniętej nieszczęściem biblioteki. Darczyńcy przekazali filii na osiedlu Dobrzec ponad 1200 książek.

Filia nr 16 powróciła do poprzedniej lokalizacji

Wnętrze i wyposażenie nabrało nowego charakteru i z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom.

– Nowe, jasne meble oraz dodatkowe, wygodne i ozdobne elementy wyposażenia niebagatelnie wpłyną zarówno na komfort korzystania z biblioteki, jak i – chciałoby się rzec – prawie domowy charakter wnętrza – mówi Robert Kuciński, dyrektor MBP. – To ważny dodatek do atmosfery, jaką kreują w tym miejscu bibliotekarki pod wodzą kierownik filii, Danuty Kucharskiej – dodaje.

Zmienił się również wygląd klatki schodowej wiodącej do drzwi biblioteki. Już teraz w korytarzu oglądać można zrealizowaną przez Mateusza Halaka i Arkadiusza Błaszczyka miniwystawę prezentującą z przymrużeniem oka historię Dobrzeca – osiedla, które ma już ponad 40 lat, a po wygaśnięciu epidemicznych ograniczeń będzie można przysiąść na wygodnych fotelach i przejrzeć „uwolnione” książki.

Symboliczna jest także data ponownego otwarcia biblioteki na Dobrzecu, ponieważ w 2020 roku mija 30 lat od momentu jej założenia, dokładnie w tym samym miejscu. Niewątpliwie należał jej się „lifting”, ale szkoda, że w efekcie tak niebezpiecznego i destrukcyjnego zdarzenia.

Źródło zdjęć: MBP Kalisz, mat.pras.