spot_img

Pomoc dla zniszczonej biblioteki w Kaliszu

W lipcu po wybuchu bankomatu filia nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu została zamknięta. Od tego czasu bibliotekarze, czytelnicy, dziennikarze i mieszkańcy miasta walczą o jej odnowienie. Oto kilka przykładów pomocy niesionej dla biblioteki. 

W wyniku wysadzenia bankomatu przez przestępców straty, jakie poniosła biblioteka obejmują zniszczenie elewacji, elementów wyposażenia, oświetlenia, drzwi, pomieszczenia, ale także komputery i książki – a najbardziej te dla dzieci. Szacuje się, że straty wynoszą 20 tys. zł.

– Eksplozja bankomatu znajdującego się w ścianie budynku spowodowała poważne uszkodzenie mienia. Ucierpiało wyposażenie placówki oraz księgozbiór, który został pokryty szkłem i pyłem szklanym, co niestety uniemożliwia dalsze korzystanie. Filia nr 16 jest wciąż zamknięta i aktualnie nie mamy do niej wstępu – mówi Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Pomoc dla zniszczonej biblioteki w Kaliszu

[column width=”50%”]Pomoc dla zniszczonej biblioteki w Kaliszu[/column][column width=”50%”]Pomoc dla zniszczonej biblioteki w Kaliszu[/column]

Wsparcie dla kaliskiej filii

Filia przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego 15 jest miejscem społeczności, gdzie mieszkańcy niezależnie od wieku przychodzą z chęcią. Z uwagi na obecną sytuację filia została zamknięta do odwołania, a czytelnicy mogą korzystać z filii nr 9, gdzie przyjmowane są zwroty książek.

– Społeczną akcję pomocy Filii nr 16 rozpoczęli też lokalni dziennikarze. Zgodnie z ich pomysłem kaliszanie mogą wpłacać dowolną kwotę na konto Biblioteki: PKO Bank Polski SA Kalisz: 66 1020 2212 0000 5802 0387 8840 (z dopiskiem „dobrowolna wpłata czytelnicza dla Filii nr 16”). Jesteśmy wdzięczni za każdą formę pomocy, także osób i instytucji spoza Kalisza – dodaje Adam Borowiak, dyrektor biblioteki.

4 tys. zł na zakup nowych książek dla dzieci przekazał bibliotece Bank PKO BP w Kaliszu. Z kolejną inicjatywą wyszła lokalna Fundacja Bread of Life, która zapoczątkowała akcję #BookChallengeKalisz prosząc o pomoc w odbudowaniu zbiorów. Specjalny hashtag zachęcał do viralowej akcji, która polegała na tym, że dana osoba zamieszcza zdjęcia kupionych woluminów i wybiera kolejne osoby do zrobienia tego samego.

Lustro Biblioteki przesyła do Kalisza zestaw książek dla małych i dużych czytelników oraz zachęca wszystkie biblioteki do przesyłania dubletów oraz wsparcia kaliskiej biblioteki na inne sposoby.

Pomoc dla zniszczonej biblioteki w Kaliszu

Źródło zdjeć: freepik.com, mat.pras., BMM