spot_img

Literackie SPA – obraz nowej biblioteki w Bychawie

Dbałość o ducha i ciało – to główne cele powstającego Literackiego SPA w Bychawie. Miejska Biblioteka Publiczna postawiła na koncepcję biblioteki sprzyjającą relaksowi, wypoczynkowi z książką i nie tylko. O projekcie pisałam m.in. w poradniku „Kulturoteka, pawilon kultury, rezydencja literacka, czyli inne spojrzenie na biblioteki”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie w ramach programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” przejdzie całkowitą metamorfozę za prawie 2 mln złotych ze środków NPRCz i przy wsparciu gminy, a marzenia lokalnej społeczności zostaną urealnione w Literackim SPA. Na kompleks SPA będą składać się trzy strefy wspierające realizację konkretnych usług. Będą to:

  • S – Spokój, a w niej „Kapsuła czasu”, czyli przestrzeń sprzyjająca literackiemu relaksowi i obserwacji nieba oraz kawiarnianego miejsca spotkań sąsiedzkich
  • P – Pamięć z „Oknem na świat”, czyli strefą wirtualną oraz salą konferencyjno-wystawienniczą
  • A – Awangarda, a w niej strefa dla malucha, strefa seniora „Żyj kolorowo” oraz pracownia literacko-kulinarna.

We wnętrzu mają znaleźć się m.in. fotel do masażu, wygodne siedziska, zieleń i regały do samego sufitu. Warto zwrócić też uwagę na zastosowanie światła sztucznego w pomieszczeniach, jak i projekt ścian z zastosowaniem różnych materiałów sprzyjających wyciszeniu. Zapach książek, roślin i być może aromaterapii jak w prawdziwym SPA z pewnością wpłyną na pozytywne wrażenia odbiorców.

– Będzie to miejsce, obok którego nie będzie można przejść obojętnie, nowoczesne, klimatyzowane, z atrakcyjną, odpowiednio zaaranżowaną przestrzenią. Literackie SPA, bo tak nazwaliśmy nasze wspólne marzenie, to koncepcja biblioteki jako miejsca, w którym w oparciu o literaturę będziemy promować określoną filozofię życia, na którą składają się: dbałość o ducha i ciało. Dlatego tuż za progiem, odwiedzających witać będzie stolik-molik, kultowy już mebel, poddany drobnemu liftingowi. Warto wspomnieć, że stolik wykonali, specjalnie dla naszych czytelników, pasjonaci stolarstwa tradycyjnego podczas II Ogólnopolskiego Pikniku Stolarskiego. Bychawka 2014. Niemal wprost ze stolika wyrośnie piękne drzewo, symbolizujące mądrość płynącą z człowieka, dążenie do rozwoju i ambicje. Pień drzewa to symbol ciała, korona – umysłu. Mówiąc krótko: Literackie SPA! – zdradza Barbara Cywińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie.

Autorką projektu aranżacji biblioteki jest Sabina Mazurek-Zawadzka.

Zachęcam też do lektury artykułu o projekcie biblioteki przyszłości „Lunar Codex”!

Źródło zdjęć: mat.pras.