spot_img

Lunar Codex, czyli biblioteka przyszłości na Księżycu

Projekt „Lunar Codex” jest niejako kapsułą czasu, która ma trafić na Księżyc, by ocalić kulturę i sztukę dla przyszłych pokoleń. Znaleźć się w niej mają najważniejsze dzieła i utwory współczesnych twórców, w tym zbiór książek, opowiadań, poezji, esejów, czasopism. Mogę śmiało powiedzieć, że „Lunar Codex” to biblioteka przyszłości, archiwum ukazujące kulturę i sztukę, ale przede wszystkim dokonania ludzkości.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest kanadyjski fizyk, poeta i kolekcjoner sztuki Samuel Peralta, a projekt odbywa się we współpracy z NASA w ramach programu Artemis. Autor „Lunar Codex” powiedział dla The New York Times, że „to największy, najbardziej globalny projekt wystrzelenia dzieł kultury w kosmos”.

W jednym z czterech ładunków, które mają być wysłane na Księżyc znajdzie się literatura. W innych muzyka (nagrania, podcasty/odczyty poezji, wywiadów z programu Biblioteki Kongresu „The Poet and the Poem from the Library of Congress”), sztuka (cyfrowe grafiki, katalogi, albumy, czasopisma) i film (nagrania, scenariusze). Łącznie ponad 30 tysięcy prac w wersji cyfrowej współczesnych twórców z prawie 160 krajów.

Dzieła poddano cyfryzacji i umieszczono na specjalnych nośnikach cyfrowych, analogowych i hybrydowych, wykorzystując np. technologie NanoFiche, cyfrowe karty pamięci. O szczegółach tego procesu można dokładnie przeczytać tutaj. Niestety media opisujące projekt nie ukazują tej części. Dla mnie jest bardzo interesująca, więc zachęcam każdego do bliższej lektury. Z przytoczonego źródła dowiesz się: jak można zmniejszyć ogromne ilości różnych danych do przechowywania na małym nośniku, jak są one zabezpieczane oraz jak mogą odczytać te dane ludzie, kosmici lub inni podróżujący na Księżyc. Warto też zaznaczyć, że na stronie „Lunar Codex” omówiono aspekt nabywania praw autorskich do dzieł i zgód od ich właścicieli.

– Mamy nadzieję, że przyszli podróżnicy, którzy znajdą te kapsuły czasu, odkryją część bogactwa naszego dzisiejszego świata… Przemawia to za ideą, że pomimo wojen, pandemii i zmian klimatycznych ludzkość znalazła czas na marzenia, czas na tworzenie sztuki – mówi o projekcie Samuel Peralta.

Zgromadzone utwory mają za zadanie ukazać twórczość odmiennych artystów – tych nagradzanych, wschodzących, osób z niepełnosprawnościami, autorów bestsellerów, osób doświadczonych życiowo, różnych płci, ras i narodowości. Projekt dąży też do pokazania zmian i wydarzeń na świecie. The New York Times przytacza, że „Lunar Codex” będzie zawierać wydane już „publikacje z ogarniętej wojną Ukrainy i poezję z krajów zagrożonych zmianami klimatycznymi” oraz m.in. prace zamówione w ramach projektu, np. „The Polaris Trilogy: Poems for the Moon” (tłum. „Trylogia Polaris: Wiersze dla Księżyca”; w linku znajdziesz bezpłatne fragmenty), zbiór poezji ze wszystkich kontynentów Ziemi.

Ze strony internetowej „Lunar Codex”, która jest ziemską dokumentacją projektu, można dowiedzieć się więcej o zawartości ładunków tzw. kapsułach MoonBox. Pierwszy Orion Collection został wystrzelony 16 listopada 2022 roku. Drugi Nova Collection zostanie wysłany lotem do krateru Malapert A na południowym biegunie Księżyca w październiku lub listopadzie 2023 roku. Trzeci Peregrine Collection trafi do zatoki Sinus Viscositatis na przełomie listopada i grudnia 2023 roku. Ostatni Polaris Collection w listopadzie 2024 roku dotrze do krateru Nobile, księżycowego bieguna południowego.

Źródło zdjeć: freepik.com, lunarcodex.com