spot_img

Biblioteka od serca – pomysły na Walentynki

Święto zakochanych już za kilka dni. Zachęcam biblioteki do skorzystania z poniższych inspiracji oraz do solidarności z Ukrainą w ramach akcji „Serce dla Ukrainy”.

Serce dla Ukrainy

Aby włączyć się do akcji „Serce dla Ukrainy” wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Można też zrobić dekoracje z serc w kolorach flagi Ukrainy/Polski. Tutaj zobaczyć przykłady realizacji akcji w wielu bibliotekach, którymi możesz się zainspirować.

Grafiki do wykorzystania (także online)

Serce z origami

Z pewnością przydadzą się też filmy pokazujące sposoby na wykonanie serc i zakładek do książek. Jak widać na zdjęciu promującym artykuł mnie się udało bez problemu. To bardzo proste i relaksujące zajęcie.

Walentynkowe pomysły z bibliotek

Oto kilka pomysłów, które zostały z powodzeniem zrealizowane w poprzednich latach:

Książkowe FOTO LOVE

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie i jej „Książkowe FOTO LOVE”, czyli fotobudka do zdjęć. Najbardziej oryginalne, kreatywne i zakręcone zdjęcia czytelników były nagradzane.

Balonove Love

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zorganizowała loterię dla najmłodszych czytelników. Podczas wydarzenia „Balonove Love” każdy czytelnik, który w piątek poprzedzający Walentynki wypożyczył książkę, miał możliwość wzięcia udziału w loterii. W wylosowanym przez niego balonie, ukryty został los z nazwą nagrody.

Biblioteka z miłości do książek

Taką akcję walentynkową oraz wystawę powiązanych z nią tematycznie książek zaproponowała Gminna Biblioteka Publiczna – Filia w Pielgrzymowicach. 14 lutego każdy czytelnik mógł zagłosować na ulubioną, literacką parę zakochanych, rozwiązać walentynkową krzyżówkę oraz złożyć bibliotece specjalne, wyrażające sympatię życzenia. Dodatkowo częstowano słodkościami i rozstrzygnięto konkurs na kartkę walentynkową z życzeniami.

inspiracje walentynkowe biblioteka

Serce w pudełku

Z okazji Walentynek przez cały tydzień w WiMBP w Rzeszowie bibliotekarze dla czytelników wyeksponowali regał z książkami o miłości, jak i „serca w pudełku”. Każdy, kto wypożyczył książkę otrzymywał małe pudełko. Było ono wykonane z pudełka po zapałkach, ozdobione kolorowymi rysunkami i oklejone papierem. W środku znajdowały się różne, humorystyczne obrazki zwierząt oraz bajkowych postaci.

inspiracje walentynkowe biblioteka

Jeszcze więcej inspiracji tutaj:

Źródło zdjęć: BMM, mat.pras.