spot_img

Narodowe Czytanie. Relacje z bibliotek cz. II

Zachęcam do obejrzenia drugiej części relacji z lokalnych obchodów Narodowego Czytania.

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim

Biblioteka w ramach Narodowego Czytania zaprezentowała widowisko teatralne Balladomania. – Największą radością Balladomanii jest fakt, że udało nam się nam się zaangażować do tego przedsięwzięcia konstantynowską młodzież. Naszym wspaniałym, młodym aktorom należą się wielkie brawa i podziękowania. Nie byłoby tego widowiska gdyby nie współpraca ze Szkołą Podstawową nr 1 – podsumowuje Anna Walczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim.

Biblioteka Śląska

– W tym roku, z uwagi na trwający obecnie remont budynku głównego Biblioteki Śląskiej w Katowicach zaproponowaliśmy nieco nietypową odsłonę w postaci audiowizualnej interpretacji wiersza „Do przyjaciół” Adama Mickiewicza, oczywiście ze zbioru „Ballady i romanse” – mówi Monika Wieczorek, kierownik Działu Promocji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu

Biblioteki w Rojewie

Po uroczystości Narodowego Czytania w gminie Rojewo stworzono film. W gminie za przygotowanie merytoryczne i logistyczne wydarzenia czytelniczego odpowiadały biblioteki szkolne Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Rojewie i Szkoły Podstawowej im. bł. ks. M. Skrzypczaka w Rojewicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rojewie.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie

– Ta edycja Narodowego Czytania przybrała formę imprezy artystyczno-literackiej. W przepięknej scenerii w Parku przed Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, na tle XVIII-wiecznego dworku, zwanego „Dworkiem Olszewskich” odczytywano „Ballady i romanse”. Tłem do inscenizacji słowno-muzycznej stała się „Kawiarnia u Mickiewicza”, w której zasiedli włodarze miasta Bełchatowa, młodzież oraz bibliotekarze. W klimat epoki romantyzmu, oprócz okazałych strojów, w które przebrane były osoby czytające, wprowadzała słyszalna w tle muzyka Chopina. Dopełnieniem czytanych utworów, były również śpiewane ballady w wykonaniu regionalnych artystów – relacjonuje Ewa Trzmiel kierownik, specjalista ds. promocji.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

– Na Bemowie „Ballady i Romanse” czytaliśmy podczas pikniku „Back to school” w Parku Górczewska. Wybraliśmy do czytania 5 utworów z podziałem na role: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Pani Twardowska”. Przebrany za Adama Mickiewicza konferansjer w kilku słowach opowiadał zgromadzonym o inicjatywie i balladach. Do czytania zgłosili się uczestnicy pikniku. W akcję włączyli się też przedstawiciele bemowskiego samorządu i członkowie Młodzieżowej Rady Dzielnicy. Przy stoisku można również było zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej ramce. Dla dzieci nasi bibliotekarze przygotowali również zajęcia plastyczne na podstawie ballady „Rybka”. Akcja była wyjątkowo romantyczna! – mówi Sylwia Prawecka.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

– Mieszkańcy Gminy Krościenko nad Dunajcem aktywnie włączyli się w jedenastą odsłonę Narodowego Czytania Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Miłośnicy literatury przypomnieli, obecnym podczas wydarzenia, najpiękniejsze ballady wieszcza narodowego. Gdy na scenie zaprezentowane zostały utwory Pierwiosnek” i Kurhanek Maryli” okazało się, że poezję można deklamować śpiewająco. Każda z ballad była tak przeczytana jakby uczestnicy już wcześniej występowali przed publicznością. Należy jednak nadmienić, że nie było żadnych wcześniejszych prób – mówią zgodnie Weronika Walkowska i Krystyna Walosik.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnej Białostockiej

– W tym roku biblioteka na Narodowe Czytanie, poza tradycyjnym czytaniem „Ballad i romansów”, przygotowała inscenizację Pani Twardowskiej. Aktorzy z Klubu Senior+ świetnie wcielili się w rolę, bawiąc zgromadzoną publiczność. Każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie z diabłem Mefistofelesem. Akcja objęła zasięgiem szkoły, stowarzyszenia, instytucje oraz organizacje pozarządowe – mówi Emilia Halicka.

Relację z finału w Warszawie zobaczysz TUTAJ.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek