spot_img

Narodowe Czytanie. Relacje z bibliotek cz. I

11. edycja Narodowego Czytania przeszła do historii. Wydarzenia w ramach akcji organizowało wiele bibliotek. Zapraszam na pierwszą część relacji z lokalnych obchodów.

Relację z finału w Warszawie zobaczysz TUTAJ.

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku

W piątkowy wieczór na leżajskim rynku czytanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wysłuchaliśmy utworów Mickiewicza w wykonaniu Grupy Teatralnej Baratario. Aktorzy zachwycili nas świetną interpretacją i przenieśli w magiczny świat ballad – podsumowuje biblioteka.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu

W tym roku gościem wydarzenia był bowiem sam Adam Mickiewicz! Ten sam wieszcz, którego nasza Biblioteka wiele lat temu obrała sobie na patrona. W ten ciepły wrześniowy dzień przybył do biblioteki by na oczach wszystkich zgromadzonych tworzyć „Ballady i Romanse”. Za miejsce swojej pracy twórczej obrał plac przed biblioteką. Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny „Ballada. To lubię” nagradzając wszystkich uczestników.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie

– „Ballady i romanse” czytali wspólnie sekretarz gminy, radni, sołtys, klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki, panie z Klubu Seniora, czytelnicy biblioteki, uczniowie i nauczyciele. Narodowe Czytanie połączone zostało z promocją młodych talentów. Wspaniałym przerywnikiem był więc występ muzyczny na skrzypce i fortepian – mówi Anna Michta, dyrektor.

Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy

– W tym roku zaprezentowaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza za pomocą różnorodnych form. Dla zaproszonych gości przygotowaliśmy: Spektakl kukiełkowy inspirowany balladą „Pani Twardowska” w wykonaniu młodzieży z Alchemii Teatralnej oraz etiudę filmową autorstwa Darka Miziarskiego&Co inspirowaną „Świtezianką”. Nie zabrakło również tradycyjnego czytania. Balladę „Lilie” przeczytali pracownicy naszej biblioteki. Całość wydarzenia uświetnił spektakularny fireshow – piszą bibliotekarze w relacji.

Biblioteka Publiczna w Pasłęku

Wzorem lat poprzednich postanowiliśmy wyjść w przestrzeń miasta i na parkingu przy ulicy Ogrodowej stanął nasz namiot. Zapraszaliśmy do czytania chociażby drobnego fragmentu tegorocznej lektury, a każda odważna osoba otrzymała od nas egzemplarz dzieła na pamiątkę – relacjonuje biblioteka.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie

– Czytaliśmy „Panią Twardowską”. Było… teatralnie. Sala biblioteczna na chwilę zamieniła się w Diabelską Karczmę „Rzym”, za suto zastawionymi stołami zasiedli biesiadnicy. Przyszedł do nich Pan Twardowski, po którego duszę zjawił się diabeł Mefistofeles i przypomniał o podpisanym przez niego 7 lat wcześniej cyrografie. Diabeł czmychnął jednak przez dziurkę od klucza, gdy poznał Panią Twardowską… Po zakończeniu przedstawienia uczestnicy mogli spróbować specjałów, które były na stołach – mówi Barbara Filipiak z biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej

– Balladą otwierającą całą uroczystość był „Pierwiosnek”, przeczytany wspólnie przez gospodarza Dąbrowy Tarnowskiej dyrektor MBP. Wzorowany na rycerskich opowieściach wiersz „Rękawiczka” przybliżyła publiczności emerytowana dyrektor MBP. Wybrane utwory czytali również zaproszeni goście. Program Narodowego Czytania w Dąbrowie Tarnowskiej połączył wersy wieszcza z XIX-wieczną muzyką i jej współczesną interpretacją. Publiczność miała okazję do wielu wzruszeń i wielokrotnie nagradzała brawami czytających i wykonawców – pisze Edyta Więcek z biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie

„Adam Mickiewicz. Nie tylko ballady, nie tylko romanse” to tytuł widowiska literackiego, które odbyło się w piątkowy wieczór (2 września) na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. W święcie literatury wzięło udział prawie stu mieszkańców powiatu choszczeńskiego.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

– Osoby znane z przestrzeni publicznej przeczytały 10 utworów. Usłyszeliśmy te najbardziej znane, m.in.: Romantyczność, Lilije, Świteź, Świteziankę, To lubię. Ostatni utwór, Pani Twardowska, został przeczytany przez ochotniczkę z publiczności. Okazało się, że wiele zgromadzonych osób, aby posłuchać czytających, znało na pamięć niektóre ballady. Słychać było cichutkie recytacje – oceniła Mirosława Malinowska-Papuga.

Miejska Biblioteka Publiczna w Knurowie

– Wydarzenie zostało zaplanowane na godz. 17.00 w parku w pobliżu tężni solankowej. Impreza rozpoczęła się odczytaniem listu Prezydenta RP, następnie prowadzące ubrane w białe sukienki i wianki na głowie przybliżyły sylwetkę Adama Mickiewicza i zaprosiły do wysłuchania wierszy. Fragmenty „Ballad i romansów” przeczytali specjalnie zaproszeni goście. Po części oficjalnej czytelnicy i czytelniczki mogli skorzystać z wielu atrakcji: warsztaty dla dzieci wyplatania breloków makramowych akcja „Wymień Książkę z Biblioteką”, uczestnicy mogli otrzymać stempel z dedykowaną na tę okazję pieczątką oraz klimatyczną kartkę z cytatem z teksów Mickiewicza. Dzieci miały także okazję do spotkania z naszą biblioteczną maskotką Molusiem Książkowym. To plenerowe, literackie wydarzenie spotkało się ze sporym entuzjazmem ze strony naszych mieszkańców – opisuje Natalia Czech.

Gminna Biblioteka Publiczna w Puławach z siedzibą w Górze Puławskiej

– Wspólnie ze szkołą podstawową uczciliśmy 200. rocznicę wydania dzieła naszego wieszcza. Bibliotekarki wcieliły się w role z ballady „Romantyczność” i zaprezentowałyśmy teatralną wersję tego utworu. W ramach akcji przygotowałyśmy także wystawę „Rok Romantyzmu Polskiego”, która prezentuje najważniejszych polskich twórców literatury epoki romantyzmu. W Narodowe Czytanie zaangażowała się młodzież i społeczność szkolna, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki z Góry Puławskiej, a także czytelnicy biblioteki – wspomina Justyna Popiołek-Osińska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rytwianach

– W piękniej altanie otulonej ferią świateł, czytający w niezwykle barwny sposób zaprezentowali utwory naszego wieszcza, niejednokrotnie wcielając się w ich bohaterów. Mogliśmy wysłuchać „Powrotu taty”, ballady prezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Rytwianach, „Świtezi”, gdzie lektorami byli uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu oraz nad wyraz żartobliwej i osobliwej ballady „Pani Twardowska” inscenizowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Sichowie Dużym. Obok nich pojawiły się interpretacje „Romantyczności”, „Guślarza”, oraz „Czatów” – ballady opartej na motywach ukraińskich. Nasi niezawodni i gorliwi czytelnicy w sposób aktorski, zaprezentowali również „Świteziankę”. Niespodzianką dla wszystkich była ballada „Lilie”, czytana w języku esperanto. Romantyczną atmosferę spotkania dopełnił słodki, malinowo jeżynowy poczęstunek, delikatna ,przesączona nutą romantyzmu muzyka w tle oraz feria barw i kolorów świateł w postaci pokazu laserowego kina wodnego – opowiada Dorota Gwizdowska, dyrektor biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne

Biblioteka czytając lekturę Narodowego Czytania podjęła współpracę z nowo utworzonym Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Zarębach Kościelnych.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach

– Narodowe Czytanie na daleszyckim Rynku wpisało się na stałe w kalendarz imprez bibliotecznych. Całości towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanych studentów z tereny gminy – mówi Alicja Prendota, dyrektor biblioteki.

Przyjmowanie relacji zostało zamknięte. Na kolejną część relacji z bibliotek zapraszam już jutro.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek