spot_img

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w Ogrodzie Saskim

Finał 11. edycji akcji Narodowe Czytanie odbył się w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej i zgromadzonych gości. Wydarzenie wpisało się w Rok Romantyzmu Polskiego ustanowiony z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Czytano także w wielu miejscach w Polsce, ale także poza jej granicami m.in. Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, Chinach, a nawet Ukrainie.

– To książka niewielkich rozmiarów, ale jakże istotna dla naszej tożsamości. Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden zbiór wierszy nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na kulturę całego narodu. Zarazem jego piękno było dostępne – praktycznie rzecz biorąc dla każdego, ponieważ łączyło status sztuki wysokiej i popularnej. Do dzisiaj „Ballady i romanse” zachwycają nie tylko zwykłych odbiorców, ale także znawców poezji. I tak było również w 1822 roku, kiedy tom wierszy Adama Mickiewicza spotkał się z bardzo dobrym odbiorem – powiedziała Pierwsza Dama.

– „Za wolność naszą i waszą” to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie – mówił o poczuciu wolności Prezydent Andrzej Duda oraz jak podkreślał, że Adam Mickiewicz był poetą wspólnotowym, był poetą nie tylko Polski, był poetą narodów.

W samo południe Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie odczytaniem tegorocznej lektury. Były to fragmenty pochodzące z „Przemowy” z pierwszego wileńskiego wydania z 1822 roku.

Następnie na scenie pojawili się artyści, którzy odczytali czternaście utworów. Wśród nich znalazły się Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Do przyjaciół, To lubię czy Tukaj albo proby przyjaźni. Całość zaaranżowana została przez Janusza Kukłę, który odpowiadał za koncepcję artystyczną i reżyserię. Wśród scenografii inspirowanej utworami Adama Mickiewicza pojawili się aktorzy: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec, Joanna Pach-Żbikkowska, Piotr Bajtlik, Jarosław Gajewski, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastelarz, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak i Rafał Zawierucha, nagrodzeni na koniec gromkimi brawami. Całość uświetnili muzycy i wykonawcy.

Zachęcam do zobaczenia fotorelacji autorstwa Pawła Morawiec.

W czasie podziękowań Pierwsza Dama podkreśliła: To, co mnie ujmuje osobiście w Narodowym Czytaniu, to fakt, że każdy może sobie zorganizować to wydarzenie na swój własny, niepowtarzalny sposób. I tutaj rzeczywiście organizatorzy mają niezwykłą wyobraźnię i są bardzo kreatywni. Tak było także w tym roku. A więc po ulicach chodzili Twardowscy, w lasach i nad brzegami jezior można było zobaczyć nimfy, biblioteki zamieniały się w karczmy Rzym. Organizowane były też pokazy mody romantycznej. Wreszcie Narodowe Czytanie odbywało się w ogrodach i parkach stylizowanych na romantyczne.

Do narodowego czytania włączyły się także licznie biblioteki. Wkrótce ukaże się relacja z bibliotek. Zachęcam biblioteki do przesyłania relacji z obchodów Narodowego Czytania na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.

Tradycyjnie na koniec zdradzono, że w przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim było transmitowane także online.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec