spot_img

Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek

Letnie, literackie, pod chmurką – to ogrody-czytelnie do jakich zapraszają biblioteki w okresie wakacyjnym. Oczywiście całość działań odbywa się zgodnie z obowiązującymi zalecaniami epidemicznymi.

Letni ogród poetów

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu po raz pierwszy otwiera dla mieszkańców swój ogród. W poniedziałki można posłuchać poetów ze starych winylowych płyt (usłyszeć będzie można m.in. wiersze: Gałczyńskiego, Iwaszkiewicza, Iłłakowiczówny, Baczyńskiego), w środy zaś na żywo przez zaproszonych poetów (będą oni czytać własne wiersze). Zwieńczeniem działań będzie koncert norwidowski.

Szczegóły projektu

Literacki ogród

Do 25 września Biblioteka Kraków zaprasza rodziny do wspólnej zabawy. W ramach projektu „Literacki ogród Biblioteki Kraków” na uczestników czeka 6 pikników: literacki, naukowy, muzyczno-taneczny, podróżniczy, futurologiczny i teatralny.

– Spotkania i warsztaty poprowadzą specjaliści w danej dziedzinie, nie zabraknie również zajęć animacyjnych. Wśród atrakcji przewidziano: spotkania autorskie z pisarzami książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, spotkania z podróżnikami, występy taneczne i muzyczne, spektakle teatralne, wystawy, prezentacje, warsztaty, treningi lotnicze, prezentacje literatury, akcje bookcrossingowe, gry i zabawy edukacyjne, spotkania z antykwariuszami i księgarzami, głośne czytanie – zachęca biblioteka.

Atrakcją będzie również kolejna edycja Wielkiej Parady Moli i Motyli Książkowych.

Fotorelację z pierwszego pikniku można zobaczyć tutaj.

Biblioteczny ogrody w Gdańsku

Biblioteka na Wyspie – filia WiMBP w Gdańsku – zaprasza mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej oraz turystów na chwilę relaksu w bibliotecznym ogrodzie. Letnie dni ma uprzyjemnić dobra książka wśród zieleni.

Z kolei w ogrodzie za Biblioteką Oliwską – kolejną filią – odbywają się spotkania „Przyrodopisanie po polsku”. Cykl ten to rozmowy z autorami, którzy swoją miłość do przyrody połączyli z pasją literacką.

Wewnętrzny ogród w Bibliotece Herberta

W Gorzowie powstał ogród w ramach projektu ,,Mini ogród-maxi korzyść”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do odwiedzania tego miejsca oraz czytania książek i prasy. Podczas otwarcia ogrodu uczestnicy sami sadzili kwiaty.

Źródło zdjęć: freepik.com – Dragana_Gordic, PBP w Sieradzu