spot_img

Nowa biblioteka w Hażlachu – bijące serce na kulturalnej mapie gminy

Wczoraj uroczyście otwarto nową bibliotekę w Hażlachu w powiecie cieszyńskim. To miejsce stworzone zostało z myślą o dostepie do kultury i wiedzy dla mieszkańców.

Budowa siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu przy ul. Głównej 37 trwała trzy lata. Projekt nowej biblioteki zakładał remont, przebudowę, rozbudowę i modernizację niszczejącego z powodu zalania przez powódź budynku. Jego celem było dostosowanie go do potrzeb lokalnej społeczności i zacieśnienia współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi tak, by stał się on bijącym sercem na kulturalnej mapie gminy Hażlach.

Do dyspozycji czytelników na pierwszym piętrze jest wypożyczalnia z wolnym dostępem do księgozbioru połączona z czytelnią, punkt informacyjny oraz sala komputerowo-szkoleniowa. W holu biblioteki zamontowano wrzutnię do zwrotu książek. Projekt obejmował też dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych (instalacja windy, podjazdów, toalet dostosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich).

Dodatkowym atutem jest wielofunkcyjna sala widowiska z zapleczem kuchennym. Na potrzby lokalnych debat i spotkań oddano do użytku mniejszą salę do organizacji imprez kulturalnych i aktywizacji społecznej mieszkańców.

Budynek oprócz biblioteki będzie pełnił funkcję centrum kultury, gminnego ośrodka pomocy społecznej. Część budynku przeznaczona na potrzeby biblioteki ma 185 mkw.