spot_img

Nowe biblioteki – przemiany w trzech miejscowościach

Już wkrótce swoje podwoje otworzy nowoczesna biblioteka w Bieczu, Rozpoczęła się akcja przenoszenia książek do nowej biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Od niedawna trwa też przebudowa MBP we Włocławku.

Biblioteka Biecz

15 maja 2020 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie rozbudowanej części budynku administracji publicznej i biblioteki. W najbliższym czasie biblioteka przeniesiona zostanie w swe stałe miejsce i wznowi działalność w odremontowanym, bardzo nowoczesnym obiekcie.

Po remoncie w budynku udało się uzyskać mnóstwo przestrzeni i światła, dzięki użyciu szkła. Wyeksponowane malowidła z dawnej synagogi nawiązują do dawnego, przedwojennego przeznaczenia tego miejsca. Piwnice zagospodarowane zostały pod wystawę upamiętniającą historię bieckich Żydów. Wystrój wnętrz również został zaaranżowany na miarę XXI wieku. Dawne półki z książkami odeszły już w niepamięć. Oprócz zawartości stricte książkowej, biblioteka będzie mieć bardzo bogato wyposażoną mediatekę. Wszystkie te czynniki sprzyjać będą pracy, czytaniu, poszerzaniu kontaktu z kulturą oraz umożliwią rozwój najmłodszym czytelnikom – informuje Urząd Miasta.

Więcej: Biblioteka Biecz wraca na swoje miejsce, fot. UM Biecz

Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku

W związku z modernizacją i przebudową budynku przy ul. Warszawskiej biblioteka pod koniec maja przekazała klucze Administracji Zasobów Komunalnych do dotychczasowej siedziby. Wkrótce wyłonione w drodze przetargu konsorcjum budowlane rozpocznie inwestycję według powstałego projektu.

Remont będzie kosztował prawie 5 mln zł i potrwa do końca października 2021 roku. Obecnie biblioteka mieści się w tymczasowej lokalizacji przy ul. Staszica. W szybkiej przeprowadzce księgozbioru i zasobów magazynu bibliotecznego pomogło wiele osób oraz instytucji.

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP we Włocławku

Biblioteka Archidiecezji Wrocławskiej

Rozpoczęła się akcja przenoszenia książek do nowej biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej na Ostrowie Tumskim, wybudowanej za ponad 20 mln zł w pobliżu ul. św. Józefa i bulwaru nad Odrą. Pod względem zbiorów starodruków będzie ona, tuż po Bibliotece Uniwersyteckiej, drugą co do wielkości biblioteką na Dolnym Śląsku. Szczegóły oraz zdjęcia w materiale serwisu tuwroclaw.com.

Więcej: Nowa biblioteka za 20 mln zł już gotowa. Ruszyły przenosiny książek