Po 3 latach dobiega końca projekt „Patrimonium”, którego realizacja pozwoliła zdigitalizować 1 milion obiektów należących do domeny publicznej – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Wśród nich m.in.: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII wieku – najstarszy rękopis pergaminowy w BN.
Patrimonium to Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska
Prace digitalizacyjne były prowadzone równolegle w dwóch największych w kraju bibliotekach – Bibliotece Narodowej oraz Bibliotece Jagiellońskiej. To właśnie zbiory tych bibliotek, jak wskazuje nazwa projektu „dziedzictwo”, stanowią Narodowy Zasób Biblioteczny i podlegają szczególnej ochronie konserwatorskiej. POLONA to otwarcie magazynów i skarbców bibliotek dla każdego.
Dzięki projektowi „Patrimonium” najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Część obiektów przed digitalizacją przeszła skomplikowany proces konserwatorski. Niektóre z nich, zniszczone i na co dzień niedostępne dla czytelników, zostały przywrócone do dawnej świetności.
Największe centrum digitalizacyjne
Po zakupie 27 skanerów wielkoformatowych Biblioteka Narodowa stała się największym centrum digitalizacyjnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Na projekt przeznaczono 82 mln złotych. Jego realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jest największy projekt digitalizacyjny w kulturze.
Więcej na temat projektu: http://www.bn.org.pl/projekty/patrimonium
Najcenniejsze obiekty udostępnione w ramach projektu „Patrimonium”:
- Rękopis Bogurodzicy
- Rękopis Godzinek Jakuba Wargockiego
- Rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina
- Zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego: Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość? (wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO)
- Rękopis cz. III Dziadów Adama Mickiewicza
- Rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego (wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO)
- Rękopisy Aleksandra Fredry
- Rękopisy Józefa Andrzeja Załuskiego, współzałożyciela Biblioteki Załuskich
- Sztambuch Kory Pinard z rękopisem wiersza Juliusza Słowackiego
- Pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej
- Rzadkie wydanie atlasu Sebastiana Münstera Cosmographia universalis (Bazylea 1550) zawierającej kilkaset map, planów i panoram miast, w tym także z obszaru Polski.