spot_img

POLONA/3miliony

Trzy miliony obiektów udostępniono w grudniu 2019 roku w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową najnowocześniejszej w Polsce bibliotece cyfrowej POLONA. Milion z nich to efekt projektu „Patrimonium”, realizowanego przez BN razem z Biblioteką Jagiellońską, największą i najstarszą biblioteką akademicką w Polsce. POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Każdego dnia skanuje się do Polony około 2 tysiące nowych obiektów. To jedna z niewielu masowych digitalizacji w Europie. Liczba wykonywanych skanów rocznie daje POLONIE drugie miejsce w Europie.

Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.

Olga Tokarczuk kocha POLONĘ

Olga Tokarczuk, podczas zeszłorocznej gali wręczenia nagród Superbrand Polska 2018, powiedziała
o POLONIE: „Gratuluję mojej współnagrodzonej, Bibliotece Cyfrowej POLONA, z której korzystam bardzo często, w której siedzę godzinami całymi i nie mogę wyjść. Kocham POLONĘ i cieszę się, że ta niesamowita praca została doceniona przez kapitułę i dzięki tej nagrodzie więcej osób będzie mogło się o POLONIE dowiedzieć – albo po prostu tak doceniać ją, jak ja ją doceniam”.

Film z zeszłorocznej gali wręczenia nagród Superbrand Polska 2018:

3 miliony obiektów cyfrowych

Obiektem nr 2 999 999 jest pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej

POLONA/3miliony

Obiektem nr 3 000 000 jest zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego: Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość? (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO)

POLONA/3miliony

Obiektem nr 3 000 001 jest rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO)

POLONA/3miliony

Co znajduje się w POLONIE?

W POLONIE można znaleźć zdania „Dąbrówka przybyła do Mieszka” z 965 roku i rok późniejsze „Mieszko został ochrzczony”, od których rozpoczyna się historia Polski, a także inne zabytki piśmiennictwa i historii polskiej. Można także znaleźć wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Mogą być znakomitym źródłem inspiracji i przyjemności.

POLONA to także:

  • Panel Prasy– zdigitalizowana prasa jest prezentowana nie tylko jako osobne obiekty, może być przeglądana w wygodny sposób przez kalendarz, chronologicznie, numer po numerze.
  • Panel Instytucji– instytucje kultury w porozumieniu z BN publikują w POLONIE swoje zasoby, mogą tworzyć też własne kolekcje ze swoich i innych zasobów.
Źródło zdjęć: polona.pl