spot_img

Nowe biblioteki – zapowiedzi i otwarcia

Oto trzy projekty nowych bibliotek – w Gdyni, Lublinie i Strzelcach Opolskich. Prezentujemy również zmiany po gruntowym remoncie Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Biblioteki w Opalenicy.

Biblioteka Gdynia

W Gdyni powstanie centrum Małego Kacka – kompleksowy budynek łączący bibliotekę, halę sportową i siedzibę rady dzielnicy. Na parterze znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie do wykorzystania. Z kolei na piętrze miejsce będzie miała biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Kondygnacje połączą biegnące po łuku schody umieszczone w centrum obiektu pod kopułowym przepuszczającym światło słoneczne dachem. Nie zabraknie zielonego ogrodu i przestrzeni dla letniej biblioteki. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2021 roku.

Więcej: Budujemy nowe centrum Małego Kacka, strona www biblioteki, fot. SIM Architekci

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

W Lublinie, w budynku dawnej Karczmy Słupskiej powstanie Bioteka – nowa siedziba dwóch filii miejskiej biblioteki publicznej (przy ul. Poniatowskiego oraz ul. Braci Wieniawskich), której przestrzeń będzie nawiązywać do zieleni położonego w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. Budynek ma mieć powierzchnie 421 m.kw. Więcej w osobnym artykule w poniedziałek.

Więcej: W Lublinie powstanie zielona biblioteka, strona www biblioteki, fot. GK-Atelier

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej

22 listopada otwarto nową bibliotekę publiczną w Kalwarii. Po gruntownym remoncie, dociepleniu i wykonaniu należytych instalacji, obiekt został oddany do użytku. W niebiesko-szarych wnętrzach widać nawiązania do dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 870 tys. zł. Pełna relacja z otwarcia.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Gmina Kalwaria Zebrzydowska (także lead)

Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy

13 grudnia po ponad 7 miesiącach intensywnego remontu otwarto budynek Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy. Dawne pomieszczenia centrum kultury, oraz dobudowaną część budynku zajęła sprowadzona z pierwszego piętra biblioteka. Opalenicka książnica jest teraz przestronna, nowoczesna, doskonale oświetlona i przyjazna czytelnikowi.

Więcej: strona www biblioteki, fot.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich

Do września przyszłego roku, pusty od 2 lat zabytkowy budynek szkoły podstawowej numer 1 w Strzelcach Opolskich, przejdzie gruntowny remont.

– Największą zmianę odczują miłośnicy książek – mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego. – Strzelecka biblioteka zyska nowe, przepiękne przestrzenie. Obecnie funkcjonuje ona na piętrze Strzeleckiego Ośrodka Kultury. Ma bardzo małą czytelnię, stropy uginają się pod regałami pełnymi książek. Mamy nadzieję, że czytelnicy, strzelczanie, będą bardzo zadowoleni z nowego obiektu.

Więcej: strona www biblioteki