spot_img

Noc Bibliotek w 1757 bibliotekach w całej Polsce!

V Noc Bibliotek odbędzie się już dziś pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. To ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsca wspólne, łączące ludzi, lokalne centra żywej kultury i edukacji. Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły.

Noc Bibliotek 2019

Nocowanie w bibliotece, gra „Flirt z Markiem Hłaską”, warsztaty słowotwórcze DoMowy – rodzinne historie o słowach, silent disco między regałami, gwiazdy literatury, skarby ze zbiorów specjalnych, myszkowanie po magazynach, gry literackie, ekranizacje książkowych bestsellerów, koncerty poezji i kabarety, maratony czytania i konkursy dla czytelników – to wszystko w 1757 bibliotekach w całej Polsce i w kilku za granicą – do akcji dołączyły m.in. biblioteki z Santiago de Compostela, amerykańskiego Portland, Mississagi w Kanadzie i Streatham Tate Library z Londynu.

Inauguracja Nocy Bibliotek 2018

Specjalną odsłoną akcji jest w tym roku „Nocny Marek” – w 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski, w bibliotekach odbędą się gry o jego życiu i twórczości, a czytelnicy będą się integrować, grając we flirt literacki z cytatami z jego książek.

Inauguracja

Uroczysta inauguracja ogólnopolskiej akcji z transmisją na żywo do bibliotek w całej Polsce odbędzie się o godz. 19.00 na scenie w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie (ul. Tyniecka 40a). Poprowadzą ją i wystąpią ze specjalnym programem Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Wiersz „Wierszowiązałki” warszawskiej poetki Joanny Mueller na inaugurację akcji przeczyta z gośćmi Jarosław Boberek.

Noc Bibliotek w całym kraju

Mapa bibliotek w akcji z programami lokalnych wydarzeń