spot_img

Noc Bibliotek w całym kraju

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek królowały gry miejskie i escape room, a uczestnicy podróżowali wehikułem czasu. IV wydanie akcji pod hasłem „Rzeczpospoczyta” odbyło się w 1875 bibliotekach! Oto wybrane relacje z bibliotek.

Noc Bibliotek w Samborcu

W trakcie warsztatów „Polak potrafi!” Dzieci poznały polskich superbohaterów, czyli słynnych Polaków, którzy zmienili bieg historii. Impreza w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samborcu rozpoczęła od burzy mózgów, dzieci odpowiadały na pytania: kim są super bohaterowie, czym się wyróżniają, jakie są ich super moce, jak pomagają innym. Każdy uczestnik zaprojektował strój wymyślonego przez siebie bohatera i opowiedział o jego super mocach.

W programie nocy znalazły się również poszukiwania ukrytych w bibliotece fotografii, zabawy ruchowe, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić drzemiące w nich super moce: celność, siłę i wiedzę.

Noc Bibliotek w Pomiechówku

Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek przygotowała Escape Room „Wehikuł czasu” nawiązujący do wyobrażeń Polski za 100 kolejnych lat. Uczestnicy zabawy wcielili się w rolę osób drużyny ratującej Polskę przed groźną bakterią „lenivus nicnierobus”, powodującą chorobę Olewozę. Dzięki niezwykłemu poziomowi inteligencji udało się im nawiązać kontakt z mieszkańcami przyszłości. Dowiedzieli się, że w Polsce za sto lat powstanie serum, które poradzi sobie z bakterią. Zbudowali wehikuł czasu i wyruszyli do roku 2118.

Noc Bibliotek w Pacanowie

Interesującą propozycję nocnych wrażeń wysunęła Gminna Biblioteka Publiczna w Pacanowie. Uczestnicy akcji przeczytali głośno wiersz Strachy J. Hellera, który uświadomił im, że strach ma tylko wielkie oczy. Najodważniejsi zdecydowali się zarapować utwór co wywołało sporo śmiechu wśród dzieci. Następnie rozpoczęła się gra biblioteczna pod nazwą „Nie taka biblioteka straszna…”. Uczestnicy musieli kolejno wykonywać zadania, aby rozwikłać zagadkę biblioteki i odnaleźć kufer pełen skarbów. Aby tego dokonać wszyscy detektywi musieli współpracować w poszukiwaniach. Zadanie to okazało się atrakcyjnym i pobudzającym wyobraźnię przeżyciem, nie tylko dla najmłodszych.

– Jak widać w bibliotece można się fantastycznie bawić. Noc w bibliotece uważamy za udaną – ten rewelacyjny wieczór zaskoczył wszystkich, nawet same organizatorki – mówi Justyna Rogala, bibliotekarka.

Noc Bibliotek w Tychowie

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tychowie już po raz kolejny Noc Bibliotek przyciągnęła czytelników atrakcjami. Był „Magiczny eliksir”, rozmowy o tradycjach, kulturze, miastach i legendach polskich, zabawa w futurologów i przepowiadanie przyszłości. Uczestnicy stworzyli kapsułę czasu i napisali list do przyszłych mieszkańców Tychowa, którzy zamieszkają tu za 100 lat, a następnie została ona umieszczona w metalowej puszce i zakopana w pobliżu biblioteki.

– Zastanawialiśmy się również czy za 100 lat ludzie nadal będą czytać tradycyjne książki. Wykonaliśmy makietę biblioteki za 100 lat – podsumowuje Agnieszka Tomczyk, młodszy bibliotekarz.

Noc Bibliotek w Lubaniu

W tegorocznej Nocy Bibliotek w Lubaniu wzięły udział dzieci oraz miłośnicy gier fantasy i RPG. To kolejny pomysł z wehikułem czasu. W tym przypadku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna organizując grę miejską „Na błysk latarki” połączyła swoje siły ze Związkiem Harcerstwa Polskiego – Komendą Hufca w Lubaniu.

Dzieci uczestniczące w grze za pomocą wehikułu czasu przeniosły się do roku 1918, aby zdobyć ukrytą przez wroga flagę Polski. Stawką w grze była niepodległość naszego kraju. Zadania nie należały do najłatwiejszych. Należało wykraść strażnikom tajną wiadomość, odszukać i odczytać cztery szyfry, pokonać „ścieżkę zdrowia”, opatrzyć obrażenia wojenne, a nawet… rozminować pole…

Lustro Biblioteki od początku wspiera akcję Noc Bibliotek. Zapraszam do zobaczenia relacji z całego kraju na nocbibliotek.org/mapa oraz z centralnej inauguracji w stolicy.

Inauguracja Nocy Bibliotek 2018

Źródło zdjęć: Barbara Maria Morawiedc, GBP w Pacanowie, GBP w Tychowie, MiPBP w Lubaniu