Inauguracja Nocy Bibliotek 2018

– IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w 100-lecie Niepodległej odbyło się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Czytała cała Polska w 1873 bibliotekach. Wydarzeniom towarzyszyły różne atrakcje, a centralna inauguracja odbyła się w Warszawie.

Stolica gospodarzem Nocy Bibliotek

W stolicy Noc Bibliotek obchodzona była w 77 bibliotekach we wszystkich dzielnicach. Gospodarzem centralnej inauguracji została Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Lustro Biblioteki, jako stały patron akcji, tradycyjnie relacjonuje minioną Noc.

Noc Bibliotek 2018Noc Bibliotek 2018

Zaczęło się od projekcji polskiego filmu „Tarapaty”, który jak przystało na familijną przygodę, wciągnął całe rodziny. Poza Biblioteką na Koszykowej film był wyświetlany w innych bibliotekach biorących udział w akcji, a towarzyszyły mu warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Kilka minut po godz. 19 rozpoczęliśmy oficjalną część otwarcia Nocy Bibliotek 2018. Na scenie wystąpili organizatorzy, partnerzy, patroni akcji oraz zaproszeni goście. Tego wieczoru przybyłych gości witał Maciej Orłoś. Jednym z punktów inauguracji było wspólne głośne czytanie wiersza „Abecadło” Małgorzaty Strzałkowskiej. Następnie Kasia Stoparczyk wraz z Maciejem Orłosiem poprowadzili spotkanie z Adamem Wajrakiem, które toczyło się wokół książki „Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli”. Transmisję na żywo można było oglądać także na Facebooku.

Noc Bibliotek 2018

Wieczorne atrakcje na Koszykowej

W programie wieczoru znalazło się także wiele innych atrakcji. Warto wymienić Warsaw Silent Book, czyli warsztaty czytania i opowiadania bez użycia słów oraz poruszające spotkanie autorskie z Anną Bikont wokół książki „Sendlerowa. W ukryciu”. W międzyczasie trwała ogólnowarszawska gra miejska, w której udział wzięli zarówno młodzież, dorośli, jak i zespoły międzypokoleniowe. Na zakończenie wytrwali mogli wysłuchać koncertu Pablopavo i Ludziki.

Noc Bibliotek 2018

Jedną z ciekawszych i bardzo tajemniczych części Nocy Bibliotek były cogodzinne wycieczki po gmachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć zmodernizowaną część budynku, ale także zajrzeć do historycznych miejsc i niedostępnych na co dzień zakamarków, magazynów i innych tajemniczych stref bibliotecznych.

Noc Bibliotek 2018 Noc Bibliotek 2018 Noc Bibliotek 2018

Relacje z bibliotek

Zachęcam do nadsyłania relacji z waszych Nocy Bibliotek. Najciekawsze materiały trafią do specjalnego artykułu w Lustrze Biblioteki oraz na fanpage ogólnopolskiej Nocy Bibliotek! Czekamy na nietuzinkowe pomysły, zdjęcia pod gwiazdami, czytelnicze atrakcje i uśmiechy nocnych marków bibliotecznych.

Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. W tym roku akcja wyszła poza Polskę – były z nami m.in. biblioteki w Santiago de Compostela, Streatham Tate Library w Londynie, Obwodowa Biblioteka dla dzieci we Lwowie, biblioteka w Saratowie w Rosji i w Mississauga w Kanadzie. Łącznie udział w akcji wzięły ponad 1873 biblioteki!

RzeczpospoCzyta, czyli Noc Bibliotek