spot_img

Pomoce Montessori, czyli sposób na edukację

Odkrywanie przez dotyk, wsłuchiwanie się w fazy wrażliwe, wspieranie możliwości poznawczych dziecka… Metoda Montessori to sposób na pracę z dzieckiem, skoncentrowany na rozwijaniu jego umiejętności.

Pomoce Montessori, czyli sposób na edukację

Montessori jeszcze raz!

O zastosowaniu metody Marii Montessori w bibliotece pisałam w ubiegłym roku. Wracam do niej, ponieważ w Egmontowskiej serii Biblioteczka Montessori ukazały się niedawno cztery nowe zestawy – Ciało człowieka; Astronomia; Ogród oraz Ptaki Europy. Każdy z nich przedstawia inny zakres materiałów przyrodniczych dla dzieci w wieku 4-9 lat. Zestawy składają się przede wszystkim z kart edukacyjnych (dwojga rodzajów – z podpisami tudzież bez), wspomagających naukę czytania oraz z książeczek, zawierających opracowaną wiedzę, która została dopasowana do możliwości poznawczych dzieci.

Metoda Montessori w bibliotece

Pomoce kompletne

Książeczki dołączone do każdego z zestawów są faktycznie przewodnikami-materiałami dodatkowymi, z którymi warto pracować: zawierają konkretne krok po kroku opisane edukacyjne zabawy z dziećmi. Dotyczą one tytułowych zagadnień – podstaw astronomii Biblioteczka Montessori. Astronomia), fizjologii człowieka (Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka), ornitologii (Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy) oraz botaniki (Biblioteczka Montessori. Ogród). Znajdziecie w nich tych książeczkach bardzo dużo podpowiedzi dotyczących tego, jak sprawić, żeby dzieci łatwiej zrozumiały i zapamiętały zaproponowane treści.

Edukacja, która nie nudzi

Dodatkowe materiały, dołączone do książeczek i kart sprawiają, że dzieci, pracując z egmontowskimi zestawami nie nudzą się: przeźrocza z poszczególnymi układami pozwalają poznać strukturę ciała, karty z siedliskami zwierząt – ekosystemu.  Sposób wykonania tych pomocy dydaktycznych zasługuje na uznanie – są to prostu przedmioty wyjątkowo estetyczne, z których przyjemnie jest korzystać.

Pomoce Montessori, czyli sposób na edukację

Lustrzane inspiracje

Ta seria zawiera ogromną ilość praktycznych ćwiczeń do wykorzystania podczas pracy z dziećmi. Zwłaszcza zestaw Astronomia może okazać się przydatny w najbliższym okresie – zawiera mapę nieba, którą warto użyć podczas obchodów Nocy Bibliotek oraz podsuwa prosty patent na wykonanie lampy do obserwacji w ciemności.


TYTUŁY: Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka / Biblioteczka Montessori. Ogród / Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy / Biblioteczka Montessori. Astronomia
AUTOR: Ève Herrmann
ILUSTRATOR: Roberta Rocchi / Emmanuelle Tchoukriel
TŁUMACZ: Maciej Falski / Katarzyna Grzyb / Hubert Górski
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec