spot_img

Metoda Montessori w bibliotece

Słyszeliście o pedagogice Marii Montessori? Szukacie materiałów dla przedszkolaków, które uatrakcyjnią organizowane przez was biblioteczne zajęcia? Chciałabym zaproponować recenzję kilku bardzo atrakcyjnych materiałów, bazujących właśnie na wykorzystaniu pedagogiki tej niezwykłej nauczycielki.

Kilka słów o metodzie

O Marii Montessori pierwszy raz usłyszałam podczas studiów pedagogicznych – wykładowca przedstawił ją wówczas jako wybitnego pedagoga, badaczkę, autorkę wielu publikacji na temat dziecka oraz inicjatorkę własnej metody dydaktycznej, według której funkcjonuje wiele współczesnych szkół, przedszkoli czy nawet żłobków. Prowadzący opowiadał o Montessori jako o nauczycielu, który stawiał na samodzielną pracę dzieci, wspieraną przez rodziców/opiekunów, dostosowujących materiał do zainteresowań dziecka jego poziomu.

Co nieco praktyki

Nieco później znów trafiłam na pedagogikę Montessori, przeglądając już jako mama rozmaite materiały o aranżacji dziecięcej przestrzeni i zabawach z dwulatkiem. Internet jest pełen treści, które bazują na myśli Montessori – po wpisaniu w wyszukiwarkę „blog Montessori” znajdziecie całą masę materiałów tworzonych przez ludzi zainspirowanych tym tematem: specjalne karty do wydrukowania, gry, zabawki Montessori, nawet meble. Jak to wszystko się ma do bibliotecznej rzeczywistości?

Metoda Montessori w bibliotece

Biblioteczka Montessori – seria Egmont

Wydawnictwo Egmont zdecydowało się w tym roku wyjść naprzeciw osobom, wdrażającym tą metodę w wychowanie dziecka i opublikować kilka pomocy edukacyjnych pod nazwą Biblioteczka Montessori. Wśród nich znajdziecie m.in. książkę Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody oraz zestawy specjalnych kart edukacyjnych Biblioteczka Montessori. Czas, Biblioteczka Montessori. Przyroda i Biblioteczka Montessori. Świat.

Cały świat wokół nas – Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody

Książka Ève Herrmann jest pewnego rodzaju zeszytem pomysłów, jak objaśnić dzieciom w wieku przedszkolnym (3-6 lat) otaczający nas świat. Autorka podzieliła materiał na cztery segmenty (geografia, rośliny, zwierzęta, czas). Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia nie jest jednak klasycznym zeszytem ćwiczeń dla przedszkolaka. Ève Herrmann opracowała zbiór koncepcji na to, jak odpowiedzieć na różne dziecięce wątpliwości, wykorzystując samodzielną pracę dzieci. Autorka pokazała, jak można razem z dziećmi wykonać np. model wyspy i jeziora, korzystając z 6 prostych elementów (tacka, dzbanek wody, plastelina, nóż, naklejki i wykałaczki) czy jak za pomocą kartki papieru, gwoździa, słomki i patyka zrobić wiatrak.

Pomoce do poznawania świata i liter – Biblioteczka Montessori. Przyroda

Karty, które znajdziecie w Biblioteczce Montessori. Przyroda są ilustracjami otaczających nas zwierząt/kwiatów/owoców. Dzielą się one na dwa typy:

  • Karty z podpisami – każda karta przedstawia inny podpisany okaz – znajdziecie tu np. szczygła, jaskółkę, dymówkę czy persymonę.
  • Karty bez podpisu – trzeba do nich dołączyć mniejszą karteczkę z nazwą okazu.

Dzieci, korzystając z kart z podpisami uczą się rozpoznawać zwierzęta/rośliny, ale również przede wszystkim czytać.

Metoda Montessori w bibliotece

Lustrzane inspiracje – Biblioteczka Montessori

Seria Biblioteczka Montessori jest kopalnią pomysłów na pracę z dziećmi w bibliotece – wiele z zaproponowanych przez Herrmann ćwiczeń można zaadaptować do bibliotecznej rzeczywistości, np. by w sposób atrakcyjny wyjaśnić dzieciom zasady wypożyczania:

  • Wykonajcie na kartce papieru prosty schemat koła zawierający zasady wypożyczania. Niech znajdą się na nim symboliczne rysunki dziecka, które wybiera książkę, wypożycza ją, zabiera do domu i oddaje ją. Schemat można zawiesić na magnesie – a drugim magnesem przesuwać po nim. Mały czytelnik dzięki takiemu diagramowi, łatwo zrozumie zasady funkcjonowania biblioteki.

Metoda Montessori w bibliotece

  • Przygotujcie kilka obrazków, zawierających ilustracje przedstawiające zasady wypożyczania. Wytnijcie je – niech dzieci ułożą je w odpowiedniej kolejności

Metoda Montessori w bibliotece

  • Możecie samodzielnie przygotować takie karty – poszczególne rysunki mogą przedstawiać m.in. okładkę książki, grzbiet książki, czytnik, kartę biblioteczną.

Metoda Montessori w bibliotece


TYTUŁ SERII: Biblioteczka Montessori
AUTOR: Ève Herrmann/ Adelle Charneau
ILUSTRATOR: Emmanuelle Tchoukriel/ Robeta Rocchi
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec