spot_img

Stracone lata – 2 powieści Katarzyny Ryrych

Zauroczona powieścią Katarzyny Ryrych Wyżej niż wysoko postanowiłam sięgnąć po kolejne napisane przez nią książki. Jakie są inne oblicza tej polskiej pisarki, tworzącej teksty skierowane zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych?

Opieka versus kontrola – Hodowla

Tymon Trzeciakowski, młody doktorant socjologii, kilka lat wcześniej zakończył swoją edukację w liceum. Prestiżowa klasa pod wodzą apodyktycznej wychowawczyni, nazywanej przez podopiecznych Królową Matką pozostawiła w jego psychice trwały ślad. Gdy wraca do miasta swojej młodości, przypomina mu się burzliwy okres dojrzewania i kształtowania własnej osobowości. Trzeciakowski doskonale pamięta konieczność dopasowania się do wymagań grupy, klasowe manipulacje i naciski. Jak wpłynęły one na psychikę młodego człowieka?

„(…) nie wychylać się. Nie wystawać ponad szereg”

Historia Tymona, Maćka i dwóch zupełnie różnych od siebie nauczycielek nie jest najłatwiejszą lekturą. Wspomnienia z okresu dorastania nie są napisane linearnie, autorka przeskakuje do różnych momentów w chronologii wydarzeń, pozostawia sporo niedopowiedzeń. Jest to zabieg w pełni uzasadniony – przez tą powieść przebijają niezagojone rany z przeszłości oraz wspomnienia, które nie pozwalają na spokojny sen. Jest intrygująco, może nieco mrocznie – z pewnością jednak nieschematycznie. Warto polecać tą powieść nastolatkom, mierzącym się z presją otoczenia.

TYTUŁ: Hodowla
AUTOR: Katarzyna Ryrych
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 160

Stracone lata – 2 powieści Katarzyny Ryrych

Na Wdowim wzgórzu

Życie na tytułowym Wdowim wzgórzu – miejscu, w okolicy którego zamieszkują cztery samotne starsze panie – toczy się swoim spokojnym torem. Starość ma smak długopalonej kawy, pachnie równoposkładanymi ubraniami z drewnianej szafy, dźwięczy leniwym miauczeniem kota. Tą stagnację co jakiś czas przerywa walka z myszą, która nieoczekiwanie postanowiła zająć posiadłość jednej ze staruszek…

Wdowie wzgórze jest bardzo specyficznym tekstem. Bolesna codzienność, ciągnąca się w nieskończoność przeplata się tu z niezałatwionymi sprawami z przeszłości, melancholią, małymi i wielkimi uniesieniami. Rytm tej powieści – poetycki, niespieszny, składający się z metaforycznych obrazów – przypadnie do gustu dojrzałym odbiorcom, wyczulonym na literackie „cuda dnia powszedniego”.

TYTUŁ: Wdowie wzgórze
AUTOR: Katarzyna Ryrych
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 272


Lustrzane inspiracje

Często zdarza się, że teksty jednego autora trafiają do różnych działów biblioteki – tak też jest w przypadku Katarzyny Ryrych, której twórczości trafia na półki z polską beletrystyką dla dorosłych oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Warto czasem zorganizować wystawę tematyczną powieści jednego autora (np. Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk). Na bibliotecznym stoliku znajdą się wówczas wszystkie książki jednego pisarza: czytelnicy nie zaglądający do każdego działu biblioteki zapoznają się wtedy z całokształtem twórczości danego autora.

Balansując na krawędzi

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec