spot_img

Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie

Do 9 czerwca potrwa Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. 18. edycja organizowana jest pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Lustro Biblioteki podpowiada, jak połączyć czytanie i zdrową rywalizację sportową.

– Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym. Hasło Tygodnia nawiązuje też do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym – mówi Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI.

Wychowanie przez sport i czytanie

Inauguracja Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła się wczoraj w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, patrona akcji. Zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych z Warszawy i okolic wraz z opiekunami mogli spotkać się i poćwiczyć ze sportowcami, zwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, ale najważniejsze było czytanie i opowiadanie o ulubionych książkach.

Pomysły

Pojedynek książek – Zasady walki są proste. Wybieramy dwa tytuły (mogą to być różne gatunki literackie, nowości wydawnicze, wybrane tomy z danej serii itd.) i eksponujemy je na ringu. Obok należy rozstawić dwa pojemniki (pudełka, słoiki, skarbonki, lub wykonać mini urny wyborcze itp.). Przy każdym z nich trzeba postawić pojemnik z kulkami do głosowania o dwóch różnych kolorach. Kulki można rozdawać także przy wypożyczeniu książki lub jej zwrocie. W tle warto przygotować duży plakat zachęcający do wzięcia udziału w pojedynku.

Pojedynek książek – inspiracja warta uwagi

Mecz literacki – Mecz Bibliotekarze vs. Czytelnicy. To sposobność do połączenia miłości do książek i sportu. Stwórzcie dwie drużyny, zróbcie koszulki z nazwiskami swoimi lub znanych pisarzy. Zaproście do współpracy lokalny klub sportowy, który użyczy boiska, i poproście sędziego, aby nadzorował przebieg meczu. Ustalcie, o co gracie: o wyższość kryminałów nad romansami, o honor lepszych pisarzy lub o lepszą serię książek (wtedy podzielcie się na drużyny np. Pierścienia i Hogwartu). Zaproście mieszkańców, żeby wam kibicowali.

Kibicuj naszym w bibliotece!

Zdjęcia: unsplash.com – Stephen Andrews